Przesłanki i zakres zmian w klasyfikacji budżetowej dokonanych przez nowelizację z 11.7.2023

Na podstawie upoważnienia zawartego w art. 39 ust. 4 pkt 1 i ust. 5 ustawy o finansach publicznych (dalej: FinPubU) Minister Finansów w rozporządzeniu w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: KlasBudżR) ustalił szczegółową klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Bazuje ona na strukturze działów, rozdziałów, grup i paragrafów.Zmiany legislacyjne oraz konieczność dostosowania podziałek klasyfikacji budżetowej spowodowały konieczność zmian w obszarach m. in. takich jak oświata i wychowanie, pomoc społeczna. Zmiany zostały wprowadzone również w rozdziale 855 „Rodzina” jak i 758 „Różne rozliczenia”

Zmiana KlasBudżR wprowadza zmianę objaśnień do rozdziału 75867 „Krajowy Plan Odbudowy” w celu umożliwienia klasyfikowania w nim również dochodów jednostek samorządu terytorialnego otrzymanych z Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. przeznaczonych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d FinPubU, jak również zmianę dotyczącą czwartej cyfry 7 w załącznikach 3 i 4 do rozporządzenia, tak by mogła ona służyć do klasyfikacji środków z PFR S. A. w jednostkach samorządu terytorialnego – zarówno po stronie dochodowej, jak również i wydatkowej;

W ramach ZmKlasBudżR24 utworzono nowe rozdziały 80108 „Szkoły podstawowe dla dorosłych”, 80118 „Branżowe szkoły II stopnia”, 80122 „Licea ogólnokształcące dla dorosłych” oraz zmieniono nazwę rozdziału 80117 na 80117 „Branżowe szkoły I stopnia”, co pozwoli na precyzyjną ewidencję i analizę wydatków ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego na kształcenie dorosłych w różnych formach oraz na kształcenie zawodowe w szkołach branżowych I i II stopnia. Dodatkowo utworzone zostały rozdziały 85518 „Świadczenie wspierające” i 85519 „Aktywny rodzic”.

Zmiana KlasBudżR dzieli paragraf 637 w dotychczasowym brzmieniu „Środki otrzymane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych” obejmujący wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych w celu rozróżnienia środków wydatkowanych przez jednostki oraz tych przekazywanych do innych jednostek: z sektora finansów publicznych i spoza niego. W tym celu dodano nowe paragrafy: 673 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przez jednostki z sektora finansów publicznych” oraz 674 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych”. Analogicznie zmieniono dotychczasową nazwę § 610 „Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” oraz utworzono paragrafy: 675 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przez jednostki z sektora finansów publicznych”, 676 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych”.

W ramach ZmKlasBudżR24 zmieniono zakres stosowania dotychczasowego dochodowego 062 „Wpływy z opłat za zezwolenia, akredytacje oraz opłaty ewidencyjne, w tym opłaty za częstotliwości” w załączniku nr 3 w zakresie opłat za zajęcie pasa drogowego. Zmieniono również nazwę § 285 w związku z wprowadzoną możliwością przekazania kwoty w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego podmiotowi uprawnionemu.

Jednostki samorządu terytorialnego będą miały czas na dostosowanie uchwał budżetowych na rok 2024 do przepisów rozporządzenia zmienianego w § 1, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tj. do dnia 24.10.2024 r.

Więcej treści o finansach publicznych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Utworzenie nowych rozdziałów, uchylenie istniejących oraz zmiany objaśnień

Wprowadzone przez ZmKlasBudżR24 zmiany polegają na utworzeniu nowych rozdziałów klasyfikacji budżetowej, uchyleniu istniejących oraz zmianie objaśnień.

Utworzenie nowych rozdziałów 80108, 80118, 80122 i zmiana nazwy rozdziału 80117, 80154

Od 24.7.2024 r. dodane zostały rozdziały 80108 „Szkoły podstawowe dla dorosłych”, 80118 „Branżowe szkoły II stopnia”, 80122 „Licea ogólnokształcące dla dorosłych”. Dotychczasowy rozdział 80117 „Branżowe szkoły I i II stopnia” otrzymał brzmienie: 80117 „Branżowe szkoły I stopnia” oraz 80154 „Branżowe centra umiejętności”. Wprowadzone zmiany pozwolą na precyzyjną ewidencję i analizę wydatków ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego na kształcenie dorosłych w różnych formach oraz na kształcenie zawodowe w szkołach branżowych I i II stopnia, w tym ułatwią analizę wydatków samorządów w odniesieniu do środków naliczonych na ten cel w ramach części oświatowej subwencji ogólnej.

Zmiany mają zastosowanie od 24.7.2024 r. z wyjątkiem zmiany brzemienia rozdziału 80117, która ma zastosowanie po raz pierwszy do planowania budżetu państwa na rok 2025 i jego wykonania za ten rok.

Utworzenie nowego rozdziału 85518 „Świadczenie wspierające”

Od 24.7.2024 r. w dziale 855 „Rodzina” po rozdziale 85517 „Rodzinny kapitał opiekuńczy” dodano rozdział 85518 w brzmieniu: 85518 „Świadczenie wspierające”. Rozdział został utworzony w związku z wejściem w życie 1.1.2024 r. ŚwiadczWspierU wprowadzającej nowe świadczenie finansowane z budżetu państwa.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Utworzenie nowego rozdziału 85519 „Świadczenia »aktywny rodzic«”

Od 24.7.2024 r. w dziale 855 „Rodzina” utworzony zostanie rozdział 85519 „Świadczenia »Aktywny rodzic«”, w którym ujmowane będą wydatki związane z realizacją AktywnyRodzicU z jednoczesnym uszczegółowieniem, że w rozdziale tym ujmuje się wydatki związane z realizacją AktywnyRodzicU.

W dniu 15.5.2024 r. została uchwalona przez Sejm RP ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”, wprowadzająca świadczenia „aktywny rodzic”, tj.: świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, świadczenie „aktywnie w żłobku”, świadczenie „aktywnie w domu” oraz określająca zadania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej związane z jej realizacją.

Rozwiązania określone zapisami AktywnyRodzicU są nowym instrumentem polityki rodzinnej i polityki demograficznej o znacznej skali wydatków z budżetu państwa, co stanowiło uzasadnianie dla dodania nowego rozdziału w ww. rozporządzeniu dla środków przeznaczonych na ten cel.

Zmiana ma zastosowanie po raz pierwszy do planowania budżetu państwa na rok 2025 i jego wykonania za ten rok.

Zmiana nazwy i objaśnień rozdziału 85205 „Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”

Od 24.7.2024 r. w dziale 852 „Pomoc społeczna” zmieniona została nazwa rozdziału 85205 „Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie” wraz z objaśnieniami rozdział otrzymał brzmienie: 85205 „Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej” W rozdziale tym ujmuje się wydatki na realizację zadań, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 424)”.

Zmiana ma charakter redakcyjny i dostosowujący wraz wejściem w życie ZmPrzemDomU23, wprowadzającej m.in. zmianę preambuły przedmiotowego aktu prawnego z „ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” na „ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej”.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 24.7.2024 r.

Zmiana objaśnień rozdziału 75867 „Krajowy Plan Odbudowy”

Od 24.7.2024 r. objaśnienia do rozdziału „75867 Krajowy Plan Odbudowy” otrzymują brzmienie: „W rozdziale tym w zakresie wydatków ujmuje się tylko wydatki w części »34. Rozwój regionalny« ze środków pochodzących z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przeznaczonych na wsparcie o charakterze bezzwrotnym. W rozdziale tym ujmuje się również dochody jednostek samorządu terytorialnego otrzymane z Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. przeznaczone na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych ze środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d ustawy”.

Zmiana została wprowadzona w celu umożliwienia klasyfikowania w rozdziale 75867 również dochodów jednostek samorządu terytorialnego otrzymanych z Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. przeznaczonych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d FinPubU. Rozdział ten służył będzie również do klasyfikowania środków z Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. (PFR S.A.) na finansowanie VAT w ramach inwestycji A4.2.1 Wsparcie programów dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi 0- 3 lat (żłobki, kluby dziecięce) w ramach Maluch+. W związku z tymi zmianami zmianie ulegały również nazwy i objaśnień czwartej cyfry 7 w załącznikach nr 3 i 4 do KlasBudżR, tak by mogła ona służyć do klasyfikacji środków z PFR S. A. w jednostkach samorządu terytorialnego – zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź

Zmiany w układzie paragrafów dotyczących jednostek samorządu terytorialnego

Wprowadzone zmiany w układzie paragrafów mają charakter redakcyjny i dostosowujący.

Wyodrębnienie nowych paragrafów ma na celu ujednolicenie sposobu klasyfikowania takich środków przekazywanych do wszystkich funduszy zarządzanych przez BGK, w tym m.in. środków dla Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz pozyskanie niezbędnych informacji o przychodach z lokat, przyczyniając się tym samym do większej jawności i przejrzystości finansów samorządowych. Utworzenie nowego paragrafu klasyfikacji budżetowej umożliwi również identyfikację środków obejmujących wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury.

Zmiana objaśnień paragrafu 062 „Wpływy z opłat za zezwolenia, akredytacje oraz opłaty ewidencyjne, w tym opłaty za częstotliwości”

Z dniem 24.7.2024 r. objaśnienia do paragrafu „062 Wpływy z opłat za zezwolenia, akredytacje oraz opłaty ewidencyjne, w tym opłaty za częstotliwości” otrzymują brzmienie: „W paragrafie tym ujmuje się wpływy z opłat za zezwolenia, akredytacje oraz opłaty ewidencyjne, w tym: opłaty za częstotliwości, opłaty za zajęcie pasa drogowego, chyba że podlegają one klasyfikowaniu w innym paragrafie klasyfikacji budżetowej, np. »048 Wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych«”. Zmiana miała na celu uzupełnienie objaśnień w załączniku nr 3 do KlasBudżR przez doprecyzowanie, że obejmuje on również opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Dodatnie nowego paragrafu 215 „Środki przekazane do funduszu prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących”

Od dnia 24.7.2024 r. utworzony został § 215 „Środki przekazane do funduszu prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących”.

Wyodrębnienie paragrafu wydatkowego 215 dla środków przekazywanych do funduszy prowadzonych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących umożliwi ujmowanie w nim środków, które nie stanowią dotacji w rozumieniu art. 126 FinPubU przekazywanych do wszystkich funduszy prowadzonych w BGK. Wprowadzona zmiana ma na celu ujednolicenie sposobu klasyfikowania takich środków przekazywanych do wszystkich funduszy zarządzanych przez BGK, w tym m.in. środków dla Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dodatnie nowego paragrafu 312 „Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne oraz kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów”

Od dnia 24.7.2024 r. utworzony został § 312 „Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne oraz kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów”. Dodanie paragrafu 312 obejmującego środki na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury nastąpiło w związku z przejęciem finansowania tych świadczeń przez budżet państwa zaistniała potrzeba dostosowania klasyfikacji w celu umożliwienia identyfikacji tych środków.

Dodatnie nowego paragrafu 487 „Darowizny przekazane na realizację zadań bieżących”

Jednostki samorządu terytorialnego udzielają darowizn szkołom artystycznym prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego na zadania bieżące na podstawie art. 4 ust. 2 FinZadOśwU, zgodnie z którym: „Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać pomocy rzeczowej lub finansowej szkołom artystycznym i placówkom zapewniającym opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”.

W załączniku nr 4 KlasBudżR nie było wyodrębnionych paragrafów wydatków, w których jednostki samorządu terytorialnego mogłyby klasyfikować wydatki z tytułu darowizn udzielanych na podstawie art. 4 ust. 4 FinZadOśwU, zgodnie z którym „Pomoc finansowa może być udzielana w formie darowizny, o której mowa w art. 11a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych”.

Wyodrębnienie paragrafu 487 wraz z objaśnieniami ma służyć do klasyfikowania wydatków z tytułu darowizn przekazywanych na realizację zadań bieżących np. na pomoc finansową udzielaną przez jednostki samorządu terytorialnego szkołom artystycznym i placówkom zapewniającym opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – na podstawie art. 4 ust. 2 i 4 FinZadOśwU. Nowy paragraf będzie miał zastosowanie począwszy od planowania budżetowego na rok 2025.

Po paragrafie 486 „Pozostałe wydatki bieżące na zadania związane z pomocą obywatelom Ukrainy” dodano paragraf 487 „Darowizny przekazane na realizację zadań bieżących” wraz z objaśnieniami w brzmieniu: „Paragraf ten obejmuje w szczególności wydatki na pomoc finansową udzielaną na realizację zadań bieżących przez jednostki samorządu terytorialnego szkołom artystycznym i placówkom zapewniającym opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 24.7.2024 r.

Dodatnie nowego paragrafu 640 „Darowizny przekazane na realizację zadań inwestycyjnych”

Jednostki samorządu terytorialnego udzielają darowizn szkołom artystycznym prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego na zadania inwestycyjne na podstawie art. 4 ust. 2 FinZadOśwU, zgodnie z którym: „Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać pomocy rzeczowej lub finansowej szkołom artystycznym i placówkom zapewniającym opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”.

Wyodrębnienie paragrafu 640 „Darowizny przekazane na realizację zadań inwestycyjnych” wraz z objaśnieniami ma służyć do klasyfikowania wydatków z tytułu darowizn przekazywanych na realizację zadań inwestycyjnych np. na pomoc finansową udzielaną przez jednostki samorządu terytorialnego szkołom artystycznym i placówkom zapewniającym opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – na podstawie art. 4 ust. 2 i 4 FinZadOśwU. Nowy paragraf będzie miał zastosowanie począwszy od planowania budżetowego na rok 2025.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 24.7.2024 r.

System Legalis Administracja – kompleksowe wsparcie każdego urzędnika. Wypróbuj! Sprawdź

Utworzenie nowych paragrafów 673, 674, 675 i 676

Od dnia 24.7.2024 r. utworzone zostały paragrafy 673–676 w brzmieniu: 673 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przez jednostki z sektora finansów publicznych”, 674 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych”, 675 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przez jednostki z sektora finansów publicznych” oraz 676 „Dotacja na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych”.

Podział paragrafu 637 obejmującego wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych miał miejsce w związku z potrzebą monitorowania i rozliczania środków z tego programu, wprowadzono rozróżnienie na środki wydatkowane przez jednostki oraz te przekazywane do innych jednostek z rozróżnieniem jednostek z sektora finansów publicznych i spoza niego (umożliwiono to przez zmianę nazwy paragrafu 637 oraz dodanie paragrafów 673 i 674). W analogiczny sposób dokonano również w klasyfikacji podziału wydatków na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (przez zmianę nazwy paragrafu 610 i dodanie paragrafów 675 oraz 676).

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Dodatnie nowego paragrafu 954 „Przelewy dokonane z lokat z lat ubiegłych”

Z dniem 24.7.2024 r. w załączniku nr 5 do KlasBudżR utworzony został 954 „Przelewy dokonane z lokat z lat ubiegłych”. Dodanie paragrafu 954 nastąpiło w związku z potrzebą dostosowania klasyfikacji do rozszerzonego katalogu źródeł finansowania deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego wynikających z art. 217 ust. 2 pkt 7 FinPubU. Wprowadzona zmiana umożliwi pozyskanie niezbędnych informacji o przychodach z lokat, przyczyniając się tym samym do większej jawności i przejrzystości finansów samorządowych.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Zmiana nazwy paragrafu 285 „Wpłaty gmin na rzecz izb rolniczych w wysokości 2% uzyskanych wpływów z podatku rolnego”

Z dniem 24.7.2024 r. paragraf 285 „Wpłaty gmin na rzecz izb rolniczych w wysokości 2% uzyskanych wpływów z podatku rolnego” otrzymuje brzmienie: 285 „Wpłaty gmin na rzecz izb rolniczych w wysokości 2% uzyskanych wpływów z podatku rolnego oraz kwoty w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego”.

Zmianę nazwy paragrafu 285 w załączniku nr 4 do KlasBudżR wprowadzono w związku z wejściem w życie z dniem 1.1.2024 r. ZmPodLokRolU23. Zgodnie z tą nowelizacją organ podatkowy na wniosek podatnika podatku rolnego przekazuje kwotę w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego podmiotowi uprawnionemu. Zatem zachodzi potrzeba rozszerzenia zakresu paragrafu 285 o ww. kwoty w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 24.7.2024 r.

Zmiana nazwy paragrafu 610 Wydatki na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Od 24.7.2024 r. paragraf 610 „Wydatki na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” otrzymuje brzmienie: „Wydatki jednostek na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych”. Zmiana nazwy paragrafu 610 obejmującego wydatki poniesione z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację zadań inwestycyjnych nastąpiła w związku z jego podziałem będącego wynikiem konieczności monitorowania i rozliczania środków z tego programu wprowadzono rozróżnienie na środki wydatkowane przez jednostki oraz te przekazywane do innych jednostek – z rozróżnieniem jednostek z sektora finansów publicznych i spoza niego.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Zmiana nazwy paragrafu 637 „Wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych”

Od 24.7.2024 r. paragraf 637 „Wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych” otrzymał brzmienie: 637 „Wydatki jednostek poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład:

Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych”.

Zmiana nazwy paragrafu 637 obejmującego wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych nastąpiła w związku z jego podziałem będącego wynikiem konieczności monitorowania i rozliczania środków z tego programu wprowadzono rozróżnienie na środki wydatkowane przez jednostki oraz te przekazywane do innych jednostek – z rozróżnieniem jednostek z sektora finansów publicznych i spoza niego.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Zmiana nazwy paragrafu 668 „Środki z budżetu państwa dla Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych”

Od 24.7.2024 r. paragraf 668 „Środki z budżetu państwa dla Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych” otrzymał brzmienie 668 „Środki przekazane do funduszu prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych”

Zmiana nazwy paragrafu 668 dla środków przekazywanych do funduszy prowadzonych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych wymagała zmiany brzmienia paragrafu 668 obejmującego dotychczas tylko środki dla Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w taki sposób, aby możliwe było ujmowanie w nim środków, które nie stanowią dotacji w rozumieniu art. 126 FinPubU przekazywanych do wszystkich funduszy prowadzonych w BGK. Wprowadzona zmiana ma na celu ujednolicenie sposobu klasyfikowania takich środków przekazywanych do wszystkich funduszy zarządzanych przez BGK, w tym m.in. środków dla Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Zmiana objaśnień czwartej cyfry 7 załącznika nr 3 i 4 KlasBudżR

Od 24.7.2024 r. w załączniku nr 3 do rozporządzenia czwarta cyfra „7 Płatności w zakresie budżetu środków europejskich” wraz z objaśnieniami otrzymała brzmienie: „Płatności w zakresie budżetu środków europejskich oraz wypłaty dokonywane przez Polski Fundusz Rozwoju S. A. na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Symbol ten stosuje się do oznaczenia dochodów, których źródłem jest budżet środków europejskich. Symbol ten stosuje się również do oznaczenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego wypłacanych przez Polski Fundusz Rozwoju S. A. przeznaczonych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d ustawy”.

W załączniku nr 4 do rozporządzenia czwarta cyfra 7 „Płatności w zakresie budżetu środków europejskich” wraz z objaśnieniami otrzymała brzmienie: „Płatności w zakresie budżetu środków europejskich oraz wypłaty dokonywane przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Symbol ten stosuje się do oznaczenia dochodów, których źródłem jest budżet środków europejskich. Symbol ten stosuje się również do oznaczenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego wypłacanych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. przeznaczonych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d ustawy”.

Zmiana nazwy i objaśnień czwartej cyfry 7 w załącznikach nr 3 i 4 do KlasBudżR, ma na służyć do klasyfikacji środków z PFR S. A. w jednostkach samorządu terytorialnego zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.

Zmiana ma zastosowanie z mocą obowiązującą od 1.1.2024 r.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Zmiany w grupach wydatków

W załączniku nr 4 do KlasBudżR nastąpiły zmiany w grupach wydatków: „Dotacje i subwencje”, „Świadczenia na rzecz osób fizycznych oraz” Wydatki majątkowe”. W jednostkach samorządu terytorialnego grupa wydatków zmianie uległy grupy o symbolu 1610 „Wydatki o charakterze dotacyjnym na inwestycje i zakupy inwestycyjne”, „Wydatki o charakterze dotacyjnym na inwestycje i zakupy inwestycyjne”, 1611 „Wydatki o charakterze dotacyjnym na inwestycje i zakupy inwestycyjne na programy finansowane środkami o których mowa w art 5 ust 1 pkt 2 ustawy”, 1612 „Wydatki o charakterze dotacyjnym na współfinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych ponoszonych ze środków o których mowa w art. 5 ust 1 pkt 2 ustawy (art. 236 ust. 4 pkt 1 ustawy)”.