Do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: PlanZagospU) odnoszących się do planu ogólnego gminy, przez plan ogólny gminy należy rozumieć studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, z wyjątkiem spraw uchwalania planów ogólnych gminy.

Więcej treści o budownictwie po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Stosownie do art. 32 PlanZagospU – w brzmieniu obowiązującym od 24.9.2023 r. – w celu oceny aktualności planu ogólnego i planów miejscowych wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy, ocenia postępy w opracowywaniu planów miejscowych i opracowuje wieloletnie programy ich sporządzania, z uwzględnieniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, oraz wniosków w sprawie sporządzenia lub zmiany planu miejscowego lub planu ogólnego.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przekazuje następnie radzie gminy wyniki analiz, o których mowa wyżej, po uzyskaniu opinii gminnej lub innej właściwej, w rozumieniu art. 8 PlanZagospU, komisji urbanistyczno-architektonicznej, co najmniej raz w czasie kadencji rady. Rada gminy podejmuje zaś uchwałę w sprawie aktualności planu ogólnego i planów miejscowych, a w przypadku uznania ich za nieaktualne, w całości lub w części, podejmuje działania, o których mowa w art. 27 PlanZagospU. Przy podejmowaniu uchwały, o której mowa wyżej, rada gminy bierze zaś pod uwagę w szczególności zgodność planu ogólnego albo planu miejscowego z wymogami wynikającymi z przepisów art. 13b-13g, art. 15 oraz art. 16 ust. 1 PlanZagospU.

Zwrócić należy zaś w tym miejscu uwagę, że przepisami ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw zastąpiono studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – planem ogólnym. Zgodnie zatem z nowym art. 13a ust. 1 PlanZagospU dla obszaru gminy – z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu – rada gminy uchwala plan ogólny gminy, zwany dalej „planem ogólnym”.

Szkolenia zakresu prawa budowlanego i nieruchomości – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Wszędzie jednak tam, gdzie obowiązywały – na 24.9.2023 r. – studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ustawodawca przewidział szereg przepisów przejściowych. Tak też:

  • do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, w przepisach PlanZagospU odnoszących się do planu ogólnego gminy, przez plan ogólny gminy należy rozumieć studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, z wyjątkiem spraw uchwalania planów ogólnych gminy;
  • studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do 31.12.2025 r. i stosuje się do nich przepisy dotychczasowe.