W dniu 31.1.2023 r. weszło w życie rozporządzenie z 26.1.2023 r. Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2023 r. poz. 193). Zmiany dotyczą m.in. załącznika nr 37 do rozporządzenia – Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zakresem zmian objęto m.in. § 2 ust. 1 ww. załącznika do SprBudżR, który aktualnie posiada brzmienie:
„1. Jednostka samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie jednostkowe z następujących dochodów budżetowych:
1) z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z § 3 ust. 1, oraz pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostek samorządu terytorialnego;
2) dochodów jednostki budżetowej, zgodnie z § 3 ust. 3;
3) udziałów jednostki samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
3a) udziałów jednostki samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych przekazanych na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
4) dotacji celowych i subwencji ogólnej otrzymanych z budżetu państwa;
5) dotacji celowych z państwowych funduszy celowych oraz dotacji celowych na zadania realizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie porozumień pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego”.
Na mocy wskazanego rozporządzenia dodano ww. pkt 3a, odnoszący się do udziałów JST we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.
W związku z ww. zapisami dodano zapisy powiązane funkcjonalnie, tj. ust. 4a w § 3 ww. załącznika:
„Udziały jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych wykazuje się następująco:
1) w kolumnie „Plan (po zmianach)” – dane o planowanych dochodach, zgodnie z planem po ewentualnych zmianach;
2) w kolumnie „Należności” – kwoty w wysokości zrealizowanych dochodów;
3) w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” – kwoty tych udziałów przekazane do jednostek samorządu terytorialnego, należne za okres, którego sprawozdanie dotyczy; w sprawozdaniach za marzec, czerwiec, wrzesień i rok budżetowy wykazuje się kwoty w wysokości zgodnej z kwotami wykazanymi w informacji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, odpowiednio w terminach do dnia 15 kwietnia, 15 lipca, 15 października danego roku budżetowego i 10 lutego roku następującego po roku budżetowym”.
Podsumowując, nowe rozwiązanie legislacyjne muszą uwzględnić samorządy sporządzając sprawozdanie budżetowe Rb-27S. Warto dodać, że nieprawidłowości związane z tym sprawozdaniem mogą skutkować odpowiedzialnością w trybie dyscypliny finansów publicznych. Ma to normatywne podstawy w przepisach art. 18 pkt 2 DyscypFinPubU, gdzie postanowiono, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowania albo wykazanie w tym sprawozdaniu danych niezgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.