Pracownika gminnego ośrodka pomocy społecznej zastępującego kierownika GOPS należy przenieść na stanowisko p.o. kierownika na zasadzie porozumienia stron, czasowo zmieniającego umowę o pracę, przy czym pracownik zastępujący musi spełniać wymogi kwalifikacyjne do zajmowania stanowiska kierownika GOPS i aktualnie być zatrudniony na stanowisku urzędniczym.
Nawiązanie umowy o pracę na czas określony na zastępstwo z własnym pracownikiem zatrudnionym dotychczas na innym stanowisku jest dopuszczalne, ale oznacza to zmianę umowy o pracę i zmianę stanowiska, co nie jest korzystne dla pracownika w szczególności, gdy jest on zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony i odmówi takiego zatrudnienia. W sytuacji wskazanej w pytaniu należy raczej dokonać czasowego przeniesienia pracownika gminnego ośrodka pomocy społecznej na stanowisko p.o. kierownika, na zasadzie porozumienia stron zmieniającego czasowo umowę o pracę. Pracownik przeniesiony tymczasowo na stanowisko wskazane w pytaniu musi być jednak zatrudniony na stanowisku urzędniczym (jako że stanowisko kierownika GOPS należy do grupy stanowisk kierowniczych urzędniczych, a zatem przeniesienie to następuje na zasadzie tymczasowego awansu wewnętrznego), a ponadto pracownik przenoszony na to stanowisko musi spełniać wszystkie wymogi kwalifikacyjne do zajmowania stanowiska kierownika GOPS wynikające z przepisów o pracownikach samorządowych i ustawy o pomocy społecznej.
Jak wskazano wyżej, przeniesienie powinno nastąpić za porozumieniem stron (na podstawie tzw. aneksu do umowy o pracę), z zastrzeżeniem, że pracownik ów ma zajmować stanowisko na czas nieobecności obecnego kierownika GOPS oraz, że z dniem powrotu do pracy dotychczasowego kierownika ze zwolnienia lub urlopu macierzyńskiego, pracownik także powraca na swoje dotychczasowe stanowisko.