W Dz.U. z 2024 r. pod poz. 1046 opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 8.7.2024 r. w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Więcej treści o gospodarce komunalnej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Zgodnie z art. 40g ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: GospOpakowaniaU), system kaucyjny:

  • obejmuje terytorium kraju;
  • zapewnia powszechny i równy dostęp dla użytkowników końcowych, z uwzględnieniem przepisów dotyczących uczestniczenia jednostek handlu detalicznego i hurtowego w systemie kaucyjnym ze względu na powierzchnię sprzedaży;
  • zapewnia powszechny i równy dostęp dla wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje, wprowadzających bezpośrednio produkty w opakowaniach na napoje, jednostek handlu detalicznego i hurtowego oraz innych punktów zbierających opakowania i odpady opakowaniowe objęte systemem kaucyjnym, bez względu na ich powierzchnię;
  • nie wymaga okazania dowodu zakupu produktu w opakowaniu na napoje objętym systemem kaucyjnym w celu zwrotu pobranej kaucji.

System kaucyjny jest prowadzony przez podmiot reprezentujący, który spełnia łącznie warunki określone w art. 40g ust. 2 GospOpakowaniaU (przede wszystkim ma to być spółka akcyjna), ale też wymogi dotyczące kapitału zakładowego. Prowadzenie systemu kaucyjnego wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego, w drodze decyzji, przez ministra właściwego do spraw klimatu. Zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje oraz wprowadzający bezpośrednio produkty w opakowaniach na napoje są obowiązani umieszczać na opakowaniach oznakowanie wskazujące na objęcie opakowania systemem kaucyjnym oraz określające wysokość kaucji. Natomiast zgodnie z art. 40m ust. 1 GospOpakowaniaU, maksymalna wysokość kaucji wynosi 2 zł.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź

Minister klimatu w porozumieniu z ministrem finansów oraz ministrem gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym, kierując się potrzebą ustalenia jej wysokości na poziomie stanowiącym zachętę do zwrotu opakowań i odpadów opakowaniowych, a także akceptowalnym społecznie poziomem stawki kaucji. I właśnie na podstawie tej delegacji ustawowej wydano wspomniane na wstępie rozporządzenie, z którego wynika, że wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania wynosi dla:

  • butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakręt-kami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych – 0,50 zł;
  • puszek metalowych o pojemności do jednego litra – 0,50 zł;
  • butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra – 1,00 zł.