Gminą właściwą do rozpatrzenia wniosku o skierowanie dziecka do domu pomocy społecznej jest gmina miejsca zamieszkania opiekuna prawnego tego dziecka.
Zgodnie z przepisem art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (dalej: PomSpołU) właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Zgodnie z przepisem art. 27 Kodeksu cywilnego (dalej: KC) miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.
Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu postanowienia z 2.8.2005 r. (I OW 34/05, Legalis), przepisem określającym właściwość miejscową gmin w sprawach z zakresu pomocy społecznej jest art. 101 PomSpołU. W art. 101 ust. 1 PomSpołU ustanowiono podstawową regułę w tym względzie, zgodnie z którą właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Ustawa o pomocy społecznej nie definiuje pojęcia „miejsce zamieszkania”, co oznacza, że należy je rozumieć zgodnie z ogólną definicją tego terminu, zawartą w przepisach KC. Z art. 27 KC wynika jednoznacznie, że miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna (tożsamo w postanowieniu NSA z 18.10.2011 r., I OW 108/11 oraz w postanowieniu NSA z 16.12.2011 r., I OW 134/11; Legalis).
Podsumowanie: gminą właściwą do rozpatrzenia wniosku o skierowanie dziecka do domu pomocy społecznej jest gmina miejsca zamieszkania opiekuna prawnego tego dziecka – czyli w tym przypadku wskazana w zapytaniu „nasza gmina” (gdzie jak opisano opiekun prawny wraz z podopiecznym ma miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisu art. 25 KC).