W ocenie autora kierownik GOPS jest pracownikiem uprawnionym do dodatku.
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, obowiązująca od 1.6.2024 r., przyznała Radzie Ministrów możliwość przyjęcia w formie uchwały rządowego programu dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników określonych w tym programie, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie. Dofinansowanie wynagrodzeń może być wypłacane także w formie dodatku motywacyjnego.
Dnia 19.6.2024 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027” (M.P. z 2024 r. poz. 505). W ramach Programu przewiduje się dodatek motywacyjny w wysokości 1000 zł brutto w okresie od 1.7.2024 r. do 31.12. 2027 r. W poz. V dookreślono w nim zasady przyznawania dodatku, okresy, za które przysługuje itp. Dodatki są finansowane z dotacji celowej.
Program jest adresowany do pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej. Program ma na celu wsparcie pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w następujących jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej:
1) ośrodkach pomocy społecznej;
2) powiatowych centrach pomocy rodzinie;
3) centrach usług społecznych − w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych;
4) domach pomocy społecznej;
5) placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego;
6) ośrodkach interwencji kryzysowej;
7) ośrodkach wsparcia, w tym:
a) ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym środowiskowych domach samopomocy),
b) dziennych domach pomocy,
c) domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
d) schroniskach dla osób bezdomnych,
e) schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,
f) klubach samopomocy.
Przewidziano zatem dwa warunki, które muszą zostać łącznie spełnione:
1) zatrudnienie w OPS,
2) realizowanie zadań zakresu pomocy społecznej.
Pracodawcą kierownika GOPS jest jednostka, którą kieruje. Pierwszy warunek jest zatem spełniony. Podstawowe zadania pomocy społecznej wymienia art. 15 ustawy o pomocy społecznej. Pomoc społeczna polega w szczególności na:
1) przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń;
2) pracy socjalnej;
3) prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej;
4) analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej;
5) realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych;
6) rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
Kierownik GOPS kieruje OPS, wydaje decyzje itp. realizuje zatem działania w zakresie pomocy społecznej. Zdaniem autora odpowiedzi jest uprawniony do tego dodatku.
Podstawą przyznania dodatku jest uchwała RM. Nie ma w związku z tym konieczności wprowadzania zmian do regulaminów wynagradzania przewidujących prawo do tego świadczenia. Odnośnie jednak do kierownika GOPS wójt (burmistrz, prezydent miasta) określa, w drodze zarządzenia, maksymalne miesięczne wynagrodzenie kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych. Pod pojęciem wynagrodzenia rozumieć w tym przypadku należy całokształt świadczeń o charakterze wynagrodzenia. Uznać należy, że powinny zatem nastąpić zmiany w zarządzeniu oraz pisemne przyznanie dodatku.