Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wypłaca się na bieżąco, w terminie przypadającym za miesiąc, w którym pracownik pracował więcej, a nie dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Więcej treści o pomocy społecznej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Zatem, pracownik dokonuje wyboru – wynagrodzenie lub czas wolny.

Jeśli wybiera wynagrodzenie, powinno być ono wypłacone za miesiąc, w którym była wykonywana praca ponad wymiar. Wiadomo bowiem, że w danym miesiącu pracownik przepracował więcej godzin niż powinien. Jest to zgodne z zasadą, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

W związku z powyższym, wynagrodzenie to należy obliczać według stawek składników z miesiąca, w którym była świadczona praca nadliczbowa. Z kolei podzielnikiem przy obliczaniu stawki za jedną godzinę powinna być liczba godzin przypadająca do przepracowania w tym miesiącu, czyli tzw. nominał ustalony zgodnie z art. 130 KP.