Ośrodek pomocy społecznej nie będzie zobowiązany do ustalenia procedury zgłoszeń zewnętrznych, ale urząd gminy już tak. Regulacje wprowadzające ten obowiązek zaczną obowiązywać od 25.12.2024 r.

Więcej treści o pomocy społecznej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Zgłoszenie zewnętrzne jest przyjmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub organ publiczny (art. 30 ust. 2 ustawy o ochronie sygnalistów; dalej: OchrSygnalU). Przy czym organ publiczny ustala procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych, która określi w szczególności tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo, zwaną dalej „procedurą zgłoszeń zewnętrznych” (art. 33 OchrSygnalU). Jednocześnie art. 2 pkt 6 OchrSygnalU definiuje organ publiczny jako naczelne i centralne organy administracji rządowej, terenowe organy administracji rządowej, organy jednostek samorządu terytorialnego, inne organy państwowe oraz inne podmioty wykonujące z mocy prawa zadania z zakresu administracji publicznej, właściwe do podejmowania działań następczych w dziedzinach wskazanych w art. 3 ust. 1 OchrSygnalU.

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

W powyższej definicji organu publicznego nie mieści się ośrodek pomocy społecznej, ale mieści się np. wójt/burmistrz/prezydent. Dlatego też ośrodek pomocy społecznej nie będzie zobowiązany do ustalenia procedury zgłoszeń zewnętrznych, ale urząd gminy już tak.

Regulacje wprowadzające ten obowiązek zaczną obowiązywać od 25.12.2024 r.