Po ukończeniu wskazanych w pytaniu studiów podyplomowych osoba ta będzie wypełniać wymagane kryteria dla zatrudnienia na stanowisku głównego księgowego.

Więcej treści o pomocy społecznej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Wymogi kwalifikacyjne stawiane przed osobami zatrudnianymi na stanowiskach głównych księgowych jednostki sektora finansów publicznych określa art. 54 ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Z przepisu tego wynika, że głównym księgowym może być osoba, która m.in. spełnia jeden z poniższych warunków:

  • ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości;
  • ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości;
  • jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów;
  • posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Ustawodawca nie konkretyzuje kierunku podyplomowych studiów ekonomicznych. Istotna jest ocena ich programu, a nie samej nazwy. Ten zaś powinien w przeważającej mierze obejmować nauki ekonomiczne (rachunkowość, makroekonomia, mikroekonomia, finanse publiczne).

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

Wskazane w pytaniu studia podyplomowe spełniają ten warunek. W połączeniu z 3-letnią praktyką w księgowości pozwoli na zatrudnienie na stanowisku głównego księgowego.