Ośrodek pomocy społecznej nie będzie zobowiązany do ustalenia procedury zgłoszeń zewnętrznych, ale urząd gminy już tak. Regulacje wprowadzające ten obowiązek zaczną obowiązywać od 25.12.2024 r.
Zgłoszenie zewnętrzne jest przyjmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub organ publiczny (art. 30 ust. 2 ustawy o ochronie sygnalistów; dalej: OchrSygnalU). Przy czym organ publiczny ustala procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych, która określi w szczególności tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo, zwaną dalej „procedurą zgłoszeń zewnętrznych” (art. 33 OchrSygnalU). Jednocześnie art. 2 pkt 6 OchrSygnalU definiuje organ publiczny jako naczelne i centralne organy administracji rządowej, terenowe organy administracji rządowej, organy jednostek samorządu terytorialnego, inne organy państwowe oraz inne podmioty wykonujące z mocy prawa zadania z zakresu administracji publicznej, właściwe do podejmowania działań następczych w dziedzinach wskazanych w art. 3 ust. 1 OchrSygnalU.
W powyższej definicji organu publicznego nie mieści się ośrodek pomocy społecznej, ale mieści się np. wójt/burmistrz/prezydent. Dlatego też ośrodek pomocy społecznej nie będzie zobowiązany do ustalenia procedury zgłoszeń zewnętrznych, ale urząd gminy już tak.
Regulacje wprowadzające ten obowiązek zaczną obowiązywać od 25.12.2024 r.