Zakres projektowanych zmian
Opublikowany przez MRPiPS projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obejmuje szeroki zakres zmian. Najistotniejsze kwestie dla pracodawców dotyczą warunków korzystania ze zwolnień lekarskich, które wynikają z proponowanych zmian w
ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).
Dopuszczalna aktywność pracownika przebywającego na L4
Z projektowanych przepisów wynika, że pracownik przebywający na L4 będzie mógł zostać dopuszczony do pracy w uzasadnionych sytuacjach, wykonując tzw. incydentalne czynności, bez utraty prawa do świadczenia chorobowego. Do takich czynności zaliczyć można np. wysyłanie maili, podpisywanie dokumentów, kontaktowanie się w sprawach służbowych.
Ponadto pracownik zatrudniony w dwóch miejscach pracy będzie miał prawo do korzystania ze świadczenia chorobowego u jednego pracodawcy i wykonywania pracy u drugiego, jeśli stan zdrowia nie będzie wykluczał takiej aktywności.
Kontrole zwolnień lekarskich
Zgodnie z planowanymi przepisami pracownik nie będzie miał już obowiązku przebywania pod określonym adresem w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Przykładowo będzie mógł wyjść do lekarza, apteki, sklepu, czy też na pocztę. W przypadku kontroli ZUS, takiej nieobecności nie będzie musiał – jak to ma miejsce obecnie – usprawiedliwiać, żeby zachować prawo do świadczenia chorobowego za cały okres zwolnienia.
Korzyści dla pracodawców z proponowanych rozwiązań
Projektowane zmiany mają przyczynić się do usprawnienia procesów w organizacji w przypadku absencji chorobowych pracowników, co docelowo może przyczynić się do bardziej elastycznego wykorzystywania czasu pracy i redukcji kosztów.
Etap prac nad projektem
Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych.
Źródło: gov.pl