Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać w urzędach wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną (odciski palców). Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej – w niedzielę 7 listopada. Prace nad wdrożeniem zaczną się jednak już w piątek 5 listopada.

Wniosek do południa

Jeśli nie chcecie czekać z wnioskiem o nowy dowód osobisty do poniedziałku 8 listopada – macie na to czas do piątku 5 listopada do godz. 12. To wtedy zacznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Co to oznacza w praktyce?

We wszystkich urzędach w Polsce wnioski o dowody osobiste tego dnia będą przyjmowane tylko do godz. 12.

Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi – nie odbierzecie gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Dlatego nie odkładajcie tych spraw na ostatnią chwilę, załatwcie to możliwie jak najszybciej.

Przypominamy – w związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Od niedzieli 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12. roku życia.

e-Przerwa

Od piątku 5 listopada od godz. 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych).

Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada. Gdyby tak się stało – będziemy o tym informować.

Wdrożenie nowych dowodów osobistych wymaga też aktualizacji środowiska produkcyjnego Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten System oraz aplikacja Źródło.

Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z naszymi pracami. Prosimy o wyrozumiałość – zrobimy wszystko, aby trwały możliwie najkrócej.

Nowe dowody

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

WAŻNE! W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. 

Źródło: Ministerstwo Finansów