Nowe, czasowe wyłączenie stosowania PrZamPubl zostało przewidziane w art. 30 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1473). Na jego mocy do udzielania zamówień publicznych na usługi lub dostawy związanych z usuwaniem skutków zdarzeń spowodowanych wystąpieniem powodzi w rozumieniu art. 16 pkt 43 ustawy z 20.7.2017 r. – Prawo wodne, zaistniałych po 12.9.2024 r., nie stosuje się przepisów PrZamPubl. Wyłączenie to obowiązywać będzie w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy (tj. począwszy od 5.10.2024 r.). W przypadku skorzystania z tego wyłączenia na zamawiającego nałożono w art. 30 ust. 2 ww. ustawy obowiązek, aby w terminie 30 dni od dnia udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 tej ustawy, zamieścił w BZP informację o udzieleniu tego zamówienia. Jej minimalna treść została określona ustawowo.

Drugie wyłączenie wprowadzono na skutek zmiany w obowiązującym art. 7c ust. 1 ustawy z o zarządzaniu kryzysowym. Zgodnie z nim do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do realizacji poleceń, o których mowa w tej ustawie, nie stosuje się przepisów PrZamPubl. Z tym wyłączeniem także wiąże się wymaganie wobec zamawiającego, w terminie 7 dni od dnia udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, zamieszczenia w BZP informacji o udzieleniu tego zamówienia.

Warto zwrócić uwagę, że w celu ułatwienia zamawiającym realizacji obowiązku informacyjnego w BZP w przypadku skorzystania z ww. wyłączeń stosowania PrZamPubl, na stronie internetowej UZP zamieszczono instrukcję wypełniania ogłoszenia w BZP (zob. https://www.gov.pl/web/uzp/wylaczenia-stosowania-ustawy-pzp-w-celu-usuwania-skutkow-powodzi-i-zwiazane-z-tym-obowiazki-w-zakresie-publikacji-ogloszen-w-bzp).

Więcej treści o zamówieniach publicznych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź