Wprawdzie projektowane przepisy mogą jeszcze ulec zmianie, ale w obszarze związanym z zamówieniami publicznymi warto wskazać na 2 regulacje przewidziane już w pierwotnej wersji projektu ustawy, wyłączające stosowanie przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: PrZamPubl) do określonego rodzaju zamówień.
W art. 10 projektu ustawy wprowadzającym zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym przewiduje się nowe brzmienie art. 7c ustawy zmienianej. Na mocy art. 7c ust. 1 do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do realizacji poleceń, o których mowa w art. 7a ust. 1 oraz art. 7a ust. 2, nie stosuje się przepisów PrZamPubl. Jednocześnie w art. 7c ust. 2 nakłada się na zamawiającego obowiązek, aby w terminie 7 dni od dnia udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 7c ust. 1 ustawy o zarządzaniu kryzysowym, zamieścił w BZP informację o udzieleniu tego zamówienia. Niezbędne będzie podanie w niej:
- nazwy (firmy) i adresu siedziby zamawiającego;
- daty i miejsca zawarcia umowy lub informacji o zawarciu umowy drogą elektroniczną;
- opisu przedmiotu umowy, z wyszczególnieniem odpowiednio ilości rzeczy lub innych dóbr oraz zakresu usług;
- ceny albo ceny maksymalnej, jeżeli cena nie jest znana w chwili zamieszczenia ogłoszenia;
- okoliczności faktycznych uzasadniających udzielenie zamówienia bez zastosowania przepisów PrZamPubl;
- nazwy (firmy) podmiotu albo imienia i nazwiska osoby, z którymi została zawarta umowa.
Powyższa zmiana jest podyktowana koniecznością szybkiej realizacji poleceń, ich wyjątkowym charakterem, dotyczących sytuacji nieplanowanych i nieprzewidzianych.
Ponadto w art. 25 ust. 1 projektu ustawy przewidziano, że w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy do udzielania zamówień publicznych na usługi lub dostawy związanych z usuwaniem skutków zdarzeń spowodowanych wystąpieniem powodzi w rozumieniu art. 16 pkt 43 ustawy z 20.7.2017 r. – Prawo wodne, zaistniałych po 12.9.2024 r., nie stosuje się przepisów PrZamPubl. W takim przypadku – na mocy art. 25 ust. 2 projektu ustawy – zamawiający będzie miał obowiązek, w terminie 30 dni od dnia udzielenia zamówienia, o którym mowa w art. 25 ust. 1 projektu ustawy, zamieścić w BZP informację o udzieleniu tego zamówienia. Z przepisu wynika, że podaje w tej informacji:
- nazwę (firmę) i adres siedziby zamawiającego;
- datę i miejsce zawarcia umowy lub informację o zawarciu umowy drogą elektroniczną;
- opis przedmiotu umowy, z wyszczególnieniem odpowiednio ilości rzeczy lub innych dóbr oraz zakresu usług;
- cenę albo cenę maksymalną, jeżeli cena nie jest znana w chwili zamieszczenia ogłoszenia;
- wskazanie okoliczności faktycznych uzasadniających udzielenie zamówienia bez zastosowania przepisów PrZamPubl;
- nazwę (firmę) podmiotu albo imię i nazwisko osoby, z którymi została zawarta umowa.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=FC45B51FB1E60AB4C1258BA30023F52F