Wina stanieją, banderole znikną

Wbrew pierwotnym deklaracjom resortu finansów obowiązek banderolowania produktów winiarskich zniknie. Przynajmniej na jakiś czas. Poinformowała o tym podczas konferencji zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Uciążliwy dla producentów wymóg zostanie zniesiony na próbę. Jeśli okaże się, że nie zwiększy szarej strefy, będzie przedłużany lub korzystna dla przedsiębiorców zmiana zostanie wprowadzona na stałe.

Obowiązek banderolowania wina wynika z art. 120 i następnych ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 43 ze zm.). Przedsiębiorcy wskazują jednak, że jest uciążliwy, kosztowny i niczemu nie służy. A kontrole fiskalne można przeprowadzać prościej.

Dla niedużego producenta zniesienie obowiązku banderolowania oznacza oszczędność rzędu 100 tys. zł rocznie.

Jeszcze w lipcu Ministerstwo Finansów przekonywało, że znak akcyzy jest formą gwarancji dla konsumentów, że nabywają legalny produkt (pisaliśmy o tym: „Bezpieczeństwo ważniejsze od wygody”, DGP nr 132/2017).

Patryk Słowik

Etap legislacyjny

Uzgodnienia wewnątrzresortowe
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności