Więcej kierowców ma kłopot z punktami

Ze statystyk Komendy Głównej Policji za 2016 rok wynika, że blisko 7,5 tys. kierowców musiało się poddać kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji. Zatrzymano 2019 praw jazdy na skutek przekroczenia 24 punktów karnych oraz 118 za przekroczenie limitu 20 punktów (obowiązuje on w przypadku młodych kierowców przez rok po zdobyciu uprawnień). To dużo gorsze wyniki niż w 2015 r. Wówczas liczby były o 20 proc. mniejsze. Wkrótce sytuacja kierowców jeszcze się pogorszy.

Do 4 czerwca 2018 r. ci, którzy dostali punkty karne, ale nie przekroczyli jeszcze ich limitu, mogą dwa razy do roku pozbyć się po sześć punktów, czyli w sumie 12 na rok, uczestnicząc w specjalnych kursach. Wystarczy, że zapłacą za każdy z kursów ok. 300 zł i poświęcą na niego kilka godzin w sobotę lub w tygodniu.

Od 4 czerwca 2018 r. ta możliwość zniknie. Kierowca, który zbierze więcej niż 24 punkty, zostanie skierowany przez właściwego starostę na kurs reedukacyjny. Będzie on poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego i prowadzony w formie wykładów oraz warsztatów. Taka sama procedura przewidziana będzie dla kierowcy, który popełnił w okresie próbnym co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat kierowca przekroczy limit 24 punków ponownie, prawo jazdy zostanie mu odebrane, a on sam odesłany na kurs i ponowny egzamin.

– Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które prowadzą obecnie kursy, nie sprawdzają efektywności zajęć. Wielu wykładowców przyznaje jednak, że w ciągu kilku lat mieli u siebie po kilkanaście razy te same osoby – mówi Paweł Staszyński, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego zdaniem o tym, czy ktoś wróci na kurs, nie decyduje sam fakt jego odbycia. Dużo zależy od wykładowcy i tego, jak prowadzi zajęcia.

– Znam takich, którzy tak je prowadzą, że nie słychać nawet szmeru. I nie chodzi o to, by kierowców przestraszyć jakimś makabrycznym filmem, tylko przemówić do ich wyobraźni. Wielu, którzy dziś łamią przepisy, zwyczajnie jej nie ma – potwierdza Tomasz Matuszewski, ekspert w sprawach egzaminowania i szkolenia.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności