Walka z oszustami: Polska i Ukraina zacieśniają współpracę

Jak podaje Ministerstwo Finansów jeszcze w 2015 r. luka VAT w Polsce wynosiła 24 proc. potencjalnych wpływów, a cztery lata później spadła o około połowę. Pomogły w tym nowe narzędzia:

- podzielona płatność (split payment),

- pakiet paliwowy (m.in. obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw płynnych będzie powstawał zasadniczo w ciągu 5 dni od momentu wprowadzenia paliwa do kraju) czy pakiet przewozowy (system monitorowania drogowego przewozu towarów),

- Jednolity Plik Kontrolny VAT czy

- System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR).

Dla zapewnienia efektywnej walki z przestępstwami podatkowymi niezbędny jest też prawidłowy obieg informacji, w tym również zapewnienie szybkiego dostępu do danych o obrocie między państwami. Dlatego spotkanie z ukraińskim odpowiednikiem Krajowej Administracji Skarbowej było poświęcone omówieniu rozwiązań, które przyczynią się do usprawnienia pracy na wszystkich wspólnych przejściach granicznych. Przedmiotem rozmów był też wzajemny przepływ informacji o sytuacjach kryzysowych na przejściach granicznych.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności