
- Książka uwzględnia nowelizację z 11.7.2014 r. ustaw z: 7.9.1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) oraz 15.4.2011 r. o systemie informacji oświatowej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 45). Jej celem jest zapewnienie lepszej jakości kształcenia przy uwzględnieniu autonomii programowej uczelni. Nowelizacja weszła w życie 1.1.2016 r.
- Stanowi cenną pomoc zarówno dla pracowników placówek oświatowych i dyrektorów szkół, jak i praktyków prawa: adwokatów, radców prawnych, oraz sędziów.
- Dzięki komentarzowi można zapoznać się, w sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny, z kwestiami dotyczącymi, m.in.: wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki; przyjmowania do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek; zarządzania szkołami i placówkami publicznymi; finansowania szkół i placówek publicznych.
Fragment tekstu z komentarza:
Do zadań wykonywanych przez dyrektora szkoły należą także inne zadania wynikające z przepisów szczególnych. Mówiąc o „innych zadaniach wynikających z przepisów szczególnych”, trzeba mieć na myśli zwłaszcza konieczność orzekania przez dyrektora w formie decyzji administracyjnych w przypadkach określonych np. w ustawie o systemie oświaty lub w Karcie nauczyciela. Współdziałanie dyrektora ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli ma dotyczyć głównie zawierania porozumień z organami tych szkół i zakładów co do organizacji praktyk pedagogicznych.
Zadaniem dyrektora jest również stwarzanie warunków do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Realizacja tego zadania ma na celu propagowanie zasad patriotyzmu i wychowywania młodzieży w duchu umiłowania Ojczyzny i pielęgnowania spuścizny historycznej.
Dyrektor odpowiada też za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia. Podsumowując zagadnienia wymagań, jakie ustawodawca postawił przed dyrektorem szkoły, nie trudno zauważyć, że o ile dyrektywy te są niezbędne w wykonywaniu przez dyrektora swojej funkcji, o tyle wręcz razi ich przypadkowe rozlokowanie w katalogu. Kolejne dyrektywy niemal w żadnym stopniu nie wynikają z zamieszczonych wyżej.
Zobacz także:
- Możliwość pozwania przez dyrektora szkoły organu prowadzącego za mobbing
- Obowiązek dyrektora szkoły wydania regulaminu pracy
- Naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez dyrektora – katalog naruszeń
- Co może znaleźć się w pełnomocnictwie udzielonym nauczycielowi zastępującemu dyrektora?
- Obowiązki dyrektora szkoły w zakresie ochrony przeciwpożarowej
- Utrata zaufania organu prowadzącego do dyrektora szkoły nie usprawiedliwia jego odwołania w czasie roku szkolnego
Więcej o systemie oświaty znajdziesz w module Oświata >>