Celem jest dostarczenie czytelnikom informacji, które pozwolą w prawidłowy sposób tworzyć oraz prowadzić pracownicze plany kapitałowe. Komentarz adresowany jest w szczególności do księgowych, kadrowych, kadry menedżerskiej oraz przedstawicieli związków zawodowych.
Art. 73 [Zakres ewidencji umów o zarządzanie PPK]
KOMENTOWANY PRZEPIS
Art. 73Ewidencja umów o zarządzanie PPK zawartych przez podmioty zatrudniające obejmuje:1) numer podmiotu zatrudniającego w ewidencji PPK;2) datę zawarcia umowy o zarządzanie PPK;3) nazwę podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej;4) NIP lub inny numer identyfikacyjny podmiotu zatrudniającego;5) serię i numer dokumentu tożsamości lub paszportu osoby fizycznej będącej podmiotem zatrudniającym, jeżeli nie nadano jej NIP;6) adres siedziby podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej;7) adres do korespondencji podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej.
1. Elementy ewidencji umów o zarządzanie PPK. Trzecią ewidencją przewidzianą przez ustawodawcę w treści art. 68 pkt 3 PracPlanKapU jest uregulowana w art. 68 pkt 3 PracPlanKapU oraz komentowanym art. 73 PracPlanKapU ewidencja umów o zarządzanie PPK. Zgodnie z komentowanym przepisem ewidencja ta obejmuje:
1) numer podmiotu zatrudniającego w ewidencji PPK;
2) datę zawarcia umowy o zarządzanie PPK;
3) nazwę podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej;
4) NIP lub inny numer identyfikacyjny podmiotu zatrudniającego;
5) serię i numer dokumentu tożsamości lub paszportu osoby fizycznej będącej podmiotem zatrudniającym, jeżeli nie nadano jej NIP;
6) adres siedziby podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej;
7) adres do korespondencji podmiotu zatrudniającego i instytucji finansowej.
2. Porównanie ewidencji. Dane gromadzone na podstawie dyspozycji art. 73 PracPlanKapU po części pokrywają się z tymi gromadzonymi na podstawie dyspozycji art. 72 PracPlanKapU w ewidencji podmiotów zatrudniających. Są to jednakże odrębne ewidencje. Ewidencja, o której mowa w treści art. 73 PracPlanKapU, obejmuje wszystkie umowy o zarządzanie PPK bez względu na czas ich zawarcia, wielkość podmiotów zatrudniających będących stroną takiej umowy (art. 134 PracPlanKapU), czy status własnościowy podmiotu zatrudniającego w rozumieniu podziału dokonanego przez ustawodawcę na podstawie art. 137 PracPlanKapU, w którym to przepisie wprowadzono kategorię podmiotów zatrudniających sektora finansów publicznych. Szerzej na ten temat zob. kom. do art. 134 i 137 PracPlanKapU.
Zobacz także:
- Przynależność pracownika do związku zawodowego nie funkcjonującego w organizacji
- Uzgodnienia z organizacjami związkowymi w sprawie premii
- Opiniowanie arkusza organizacji szkoły przez związki zawodowe
Więcej o zagadnieniach kadrowo-płacowych znajdziesz w module Kadry i płace >>