- Najbardziej aktualna pozycja dotycząca umów w obrocie nieruchomościami uwzględniająca wszystkie zmiany wynikające ze zmian w prawie podatkowym i w prawie cywilnym. Opracowanie obejmuje najnowsze zmiany m.in. w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe małżonków, a także prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP przez zagraniczny zakład.
- Opracowanie będzie przydatne dla osób zajmujących się wydatkami
w jednostkach samorządu terytorialnego związanymi z gospodarowaniem nieruchomościami, a także dla inwestorów, chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat rynku nieruchomości. - Czytelnik będzie miał okazję całościowo zapoznać się z omawianą tematyką – publikacja opisuje ważne w obrocie nieruchomościami apekty prawa cywilnego, przez dogłębną analizę stosunków zobowiązaniowych,
z uwzględnieniem skutków w prawie podatkowym.
Fragment tekstu z poradnika:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym oznacza między innymi, że podatnik nie rozlicza kosztów podatkowych, w tym odpisów amortyzacyjnych. Spoczywa na nim jednak obowiązek prowadzenia:
1) wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2) ewidencji wyposażenia. Tej ostatniej nie muszą prowadzić podatnicy wynajmujący nieruchomości, którzy płacą podatek zryczałtowany od przychodów z najmu. Powinni oni jednak prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 15 ust. 3a RyczałtU).
Wykaz środków trwałych
Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 17.12.2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 701), wykaz środków trwałych zawiera te same elementy, jakie powinny znaleźć się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem danych o:
1) kwocie odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów, w tym także, gdy składnik majątku był kiedykolwiek wprowadzony do ewidencji (wykazu), a następnie z niej wykreślony i ponownie wprowadzony;
2) zaktualizowanej kwocie odpisów amortyzacyjnych.
Nie podlegają objęciu wykazem budynki mieszkalne, lokale mieszkalne i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, których wartość początkową ustala się zgodnie
z art. 22g ust. 10 PDOFizU, tzn. metodą uproszczoną.
W razie zmiany formy opodatkowania na ryczałt, jeżeli podatnik prowadził ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 22n PDOFizU, może kontynuować prowadzenie tej ewidencji, pod warunkiem że ewidencja ta odpowiadać będzie zasadom określonym dla wykazu środków trwałych.
Ewidencja wyposażenia
Na podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nakłada się obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia. Obowiązek ten nie obejmuje jedynie osób uzyskujących przychody z tzw. najmu prywatnego. Ewidencją wyposażenia obejmuje się rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa, w rozumieniu art. 22g PDOFizU, nie przekracza 1500 zł.
Ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę nabycia, numer faktury lub rachunku, nazwę wyposażenia, cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia, datę likwidacji, w tym również datę sprzedaży lub darowizny, oraz przyczynę likwidacji wyposażenia (art. 15 ust. 5–6 RyczałtU).
Zobacz także:
- Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami – ceny nieruchomości
- Sprzedaż nieruchomości gruntowej w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika wieczystego
- Prawo pierwokupu na rzecz gminy w ustawie o gospodarce nieruchomościami
- Wyrażenie zgody na podjęcie inwestycji budowlanej – czynności przekraczające zwykły zarząd we wspólnocie mieszkaniowej
- Nieruchomości w firmie i instytucji
Więcej o gospodarce nieruchomościami znajdziesz w module Gospodarka nieruchomościami >>