- Najbardziej szczegółowy komentarz na rynku, zawierający najnowsze zmiany wprowadzone, m.in.:
– ustawą z 16.12.2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy
otoczenia prawnego przedsiębiorców,
– ustawą z 5.9.2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji
elektronicznej,
– ustawą z 16.12.2016 r. o zasadach zarządzania mieniem
państwowym.
Komentarz obejmuje również planowane zmiany w związku
z projektem ustawy ‒ Prawo przedsiębiorców oraz niektórych
inne ustawy z pakietu ,,Konstytucji Biznesu”.
- Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla osób zainteresowanych prawem cywilnym, ale przede wszystkich dla notariuszy, radców prawnych i adwokatów, obsługujących sektor przedsiębiorców.
- Pozycja przedstawia szczegółowo przepisy dotyczące: części ogólnej KC, wprowadzające KC oraz formy aktu notarialnego. Komentarz uzupełniony został również bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego. Precyzyjna nawigacja wewnętrzna umożliwi wygodne i skuteczne wykorzystanie pozycji praktykom oraz teoretykom prawa.
Zobacz także:
Art. 14 [Skutki braku zdolności]
KOMENTOWANY PRZEPIS
§ 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.
§ 2. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
SPIS TREŚCI
A. Sankcja braku zdolności do czynności prawnych
B. Konwalidacja nieważnej czynności prawnej na podstawie art. 14 § 2 KC
I. Przepis wyraża najważniejszą konsekwencję braku zdolności do czynności prawnych. Czynności prawne dokonane przez taką osobę są nieważne. Jest to nieważność bezwzględna, na którą każdy się może powołać, a sąd powinien ją wziąć pod uwagę z urzędu. Czynność taka nie może być konwalidowana, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w § 2 przepisu.
II. Ze względów praktycznych ustawodawca przyjmuje, że nieważne, bo dokonane przez osobę niemającą zdolności do czynności prawnych, umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego stają się ważne, jeśli zostaną wykonane i nie pociągają za sobą rażącego pokrzywdzenia osoby niezdolnej do czynności prawnych. W takim wypadku następuje z mocy prawa konwalidacja nieważnej umowy, która nie może już być kwestionowana z powołaniem się na brak zdolności do czynności prawnych. Nie wyłącza to jednak uznania takiej umowy za nieważną z innych przyczyn, np. wady oświadczenia woli lub braku wymaganej formy.
A. Sankcja braku zdolności do czynności prawnych
1. Artykuł 14 § 1 KC wyraża podstawowy skutek braku zdolności do czynności prawnych. Osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych (por. art. 12 KC), nie mogą dokonywać czynności prawnych. Czynność przez nie dokonana jest nieważna. Jest to nieważność bezwzględna, na którą może powołać się każda osoba, a sąd powinien ją wziąć pod uwagę z urzędu (wynika z prawa materialnego). Czynność taka nie może być konwalidowana, tzn. nie może stać się ważna na skutek późniejszych zdarzeń, np. potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego czy nabycia zdolności do czynności prawnych. Wyjątek wprowadza art. 14 § 2 KC. Z uwagi na fakt, że czynność prawna dokonywana przez osobę niemającą zdolności do czynności prawnych jest nieważna, druga strona umowy może zawsze odmówić zawarcia takiej umowy, powołując się na sam fakt braku zdolności do czynności prawnej. Dotyczy to również umów, które mogą stać się ważne z chwilą wykonania na podstawie art. 14 § 2 KC.
B. Konwalidacja nieważnej czynności prawnej na podstawie art. 14 § 2 KC
2. Rygoryzm art. 14 § 1 KC ze względów praktycznych musi być w pewnych błahych sprawach złagodzony. Jest po prostu niemożliwe ścisłe utrzymywanie zasady, której konsekwencją byłaby niemożność kupienia sobie przez dziecko lodów czy zeszytu. Z tego powodu ustawodawca uznaje, że niektóre czynności tego rodzaju mogą stać się ważne. Dotyczy to wyłącznie umów, które są powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Umowy takie muszą zatem:
1) być powszechnie zawierane;
2) być drobne i
3) dotyczyć bieżących spraw życia codziennego.
- Użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiącej własność JST
- Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych hipoteką
- Ustanowienie służebności przesyłu
- Dopuszczalność rozwiązania użytkowania wieczystego
Więcej o przepisach prawa cywilnego znajdziesz w module Kadry i płace >>