Sytuacja finansowa branży budowlanej – raport

W pierwszych sześciu miesiącach długi wzrosły o 171,5 mln złotych - wynika z raportu „Sytuacja branży budowlanej”, przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz BIK we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa. Problemy z regulowaniem swoich zobowiązań na czas mają aż 44 894 przedsiębiorstwa - to 5,8 proc. firm zarejestrowanych w KRS oraz CEIDG.

To także oznacza wzrost, bo niepłacących w terminie dłużników jest aż o 2 195 więcej niż na koniec poprzedniego roku. Co ciekawe, ponieważ jednocześnie znacząco zwiększyła się liczba przedsiębiorstw budowlanych, to odsetek niesolidnych firm spadł z 5,9 do 5,8 proc. Najgorzej radzą sobie firmy, specjalizujące się w inżynierii lądowej i wodnej, a drugi w niechlubnej klasyfikacji jest sektor odpowiedzialny za wznoszenie budynków.

Wielkość przedsiębiorstwa nie ma większego wpływu na wzrost zadłużenia. Z danych zebranych w raporcie wynika, że zaległości mniejszych firm zwiększyły się o 98,6 mln zł (o 6,1 proc.), natomiast relatywnie większych spółek handlowych o 72,4 mln zł (czyli o 2,3 proc.). Autorzy raportu przypominają też, że przez trzy poprzednie kwartały długich dużych firm malały.

Jeśli brać pod uwagę województwa, to liderem tej niechlubnej klasyfikacji jest Mazowsze – zarówno pod względem liczby dłużników, jak też kwoty zadłużenia. Z raportu można wyczytać, że ponad 6,5 tys. firm mających siedzibę w województwie mazowieckim ma długi sięgające 1,04 mld złotych.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności