
- Do 30 marca 2016 r. należy sporządzić sprawozdania finansowe za 2015 r. Dlatego z końcem roku 2015 niezbędne było właściwe przeprowadzenie inwentaryzacji i zamknięcie ksiąg rachunkowych.
- Książka uwzględnia zmiany w ustawie o rachunkowości z 23 września 2015 r., nowelizację Krajowych Standardów Rachunkowości oraz najnowsze wytyczne w zakresie badania sprawozdań finansowych.
- Poradnik to zbiór gotowych dokumentów, praktycznych wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Fragment tekstu poradnika:
Pytanie: Czy samorządowa jednostka budżetowa może przeksięgować wynik finansowy za 2015 r. pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego JST przez radę – organ stanowiący?
Odpowiedź: Zgodnie z opisem działania konta 860 „Wynik finansowy” saldo tego konta, a więc zysk lub stratę na działalności jednostki, należy przeksięgować na konto 800 „Fundusz jednostki” w roku następnym.
Na podstawie § 18 ust. 3 SzczegZasRachR ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych w jednostkach, których sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Po tym dniu jednostka nie ma już możliwości wprowadzania danych do ksiąg rachunkowych dotyczących roku, którego sporządzone sprawozdanie finansowe dotyczy. Zatem przeksięgowanie wyniku finansowego na konto 800 „Fundusz jednostki” powinno nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ale przed ostatecznym zamknięciem ksiąg rachunkowych.
Zobacz także:
- Przeksięgowanie konta 860 na konto 800
- Środki unijne w sprawozdaniach finansowych za 2015 r.
- Łączne sprawozdania finansowe
Więcej o sprawozdawczości znajdziesz w module Finanse publiczne, księgowość i podatki>>