Dzięki książce pracownik organów administracji publicznej zyska więcej wiedzy o kompetencjach samorządowych kolegiów odwoławczych (SKO) na tle postępowań sądowych, administracyjnych i podatkowych.
- To zestaw informacji, m.in. o: ograniczeniu władztwa samorządowego SKO w postępowaniach odwoławczych w sprawach podatkowych, pozycji ustrojowej SKO jako organach podatkowych, instancyjności postępowania administracyjnego w świetle projektu nowelizacji KPA, uprawnieniach autokontrolnych organu administracji publicznej w nowych regulacjach procesowych, związaniu wskazaniami zawartymi w decyzji kasacyjnej organu odwoławczego.
- Poradnik obejmuje także wybrane aspekty funkcjonowania kontrolowanej przez kolegia administracji samorządowej, m.in. w zakresie: kontroli i nadzoru w działalności stowarzyszeń, fakultatywnego charakteru dodatkowej opłaty rocznej, zakładowego korzystania z rzeczy publicznych w pomocy społecznej, konstrukcji i charakteru prawnego systemu wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego.
Fragment tekstu z poradnika:
Instytucja autokontroli organu administracji znana jest polskiej procedurze sądowoadministracyjnej od czasów działalności Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Zasadniczą formą samokontroli jest rozstrzygnięcie wydawane w trybie art. 54 § 3 PostAdmU. Istotą (ratio legis) tej instytucji jest umożliwienie organowi administracji publicznej weryfikacji własnego działania (ewentualnie braku działania bądź działania przewlekłego) bez konieczności angażowania sądu administracyjnego w merytoryczną ocenę poczynań tegoż organu. Zastosowanie trybu autokontroli oznacza w związku z tym zadośćuczynienie żądaniom skargi (jej uwzględnienie) w całości w ramach właściwości organu, co wiąże się z uznaniem za zasadne zarówno zawartych w niej zarzutów, jak i podstawy prawnej, a także wniosków. Jeżeli więc organ nie podziela niektórych zarzutów strony wnoszącej skargę, bądź też nie zamierza (albo nie może w ramach swojej właściwości) uwzględnić w całości wniosków zawartych w skardze, to powinien zrezygnować z wydania rozstrzygnięcia w trybie autokontroli i przekazać skargę do rozpoznania sądowi
Zobacz także: