
- Omówienie najnowszych zmian w ustawie z 18.7.2001 r. – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1121), które weszły w życie w lipcu 2017 r. Zmiany dotyczą, m.in.: procedury wydawania, cofania i odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego w gminie.
- Publikacja podzielona jest na części zawierające praktyczny komentarz, tezy z orzecznictwa, odpowiedzi na pytania oraz praktyczne wzory, w tym: zgłoszenia wodnoprawnego, wniosku o wydanie pozwolenia, wniosku o stwierdzenie pozwolenia.
- Komentarz pozwoli krok po kroku przygotować postępowanie o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego osobom odpowiedzialnym za gospodarkę komunalną i ochronę środowiska w gminach.
Fragment tekstu z komentarza:
I. Komentarz
1. Zasada ogólna
Organem właściwym rzeczowo w sprawach pozwoleń wodnoprawnych jest starosta, który wykonuje te zadania w ramach terenowej struktury administracji rządowej.Organem wyższego stopnia w sprawach pozwoleń wodnoprawnych jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej (art. 4 ust. 4 pkt 2 PrWod).
Odwołania od decyzji starostów realizujących zadania m. in. w omawianym zakresie, wnosi się do dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, na którego obszarze właściwości następuje szczególne korzystanie z wód lub są podejmowane czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego albo czynności wymagające decyzji starosty (art. 4 ust. 5 PrWod).
Zasady odnoszące się do określania właściwości rzeczowej organów w sprawach wydawania pozwoleń wodnoprawnych dotyczą również:
1) stwierdzenia wygaśnięcia,
2) cofnięcia, lub
3) ograniczenia tego pozwolenia, a także
4) orzeczenia o przeniesieniu prawa własności urządzenia wodnego na własność właściciela wody.
2. Marszałek województwa jako organ właściwy
Jako wyjątek od zasady ustawa przyznaje marszałkowi województwa uprawnienie do wydawania pozwoleń wodnoprawnych w sytuacjach w niej wskazanych. Marszałek zadania te wykonuje w ramach administracji rządowej.
Przypadki, w których następuje zmiana właściwości na rzecz marszałka są następujące, gdy pozwolenie dotyczy:
1) zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu InfŚrodU;
2) szczególnego korzystania z wód, jeżeli korzystanie z wód i wykonywanie urządzeń wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących jest kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
3) wykonania budowli przeciwpowodziowych;
4) przerzutów wody i wykonania niezbędnych do tego urządzeń wodnych;
5) wprowadzania do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
6) gromadzenia ścieków, a także innych materiałów, prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, wznoszenia obiektów budowlanych oraz wykonywania innych robót oraz wydobywania kamienia, żwiru, piasku, innych materiałów oraz ich składowania; wszystkie te przypadki dotyczą jednakże obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, jeżeli dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej wydał decyzje zwalniające z zakazów;
7) wydobywania z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów;
8) wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska pochodzących z eksploatacji instalacji związanej z przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
9) wielu sposobów korzystania z wód w ramach jednego przedsięwzięcia, jeżeli jest organem właściwym do wydania jednego z tych pozwoleń;
10) wspólnego korzystania z wód, jeżeli jest organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego dla jednego z zakładów.
3. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jako organ właściwy
Właściwość dyrektora została ograniczona wyłącznie do spraw, gdy szczególne korzystanie z wód lub wykonanie urządzeń wodnych dotyczące tych przedsięwzięć, w całości lub w części odbywa się na terenach zamkniętych, tj. terenów, a w szczególnych przypadkach obiektów budowlany lub jego części, dostępnych wyłącznie dla osób uprawnionych oraz wyznaczonych w sposób określony w PrGeodKart.
Zobacz także:
- Wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego a pozwolenie zintegrowane
- Usuwanie drzew w związku z utrzymywaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych
- Dofinansowanie przez gminę budowy przydomowych oczyszczalni ścieków
- Zabezpieczenie finansowe w pozwoleniu na przetwarzanie odpadów w gminie