
- Komentarz stanowi kompleksowe omówienie istotnych zagadnień związanych z problematyką prawa budowlanego, uwzględniając i prezentując najnowszy stan prawny, włącznie ze zmianami z:
- 9.10.2015 r. (umożliwienie stosowania instytucji umowy urbanistycznej),
- 10.9.2015 r. (m.in. uzupełnienie regulacji mówiącej o dokonaniu obowiązkowej kontroli obiektu budowlanego przez właściciela lub zarządcę, określenie czynności organu nadzoru budowlanego podejmowane wobec właściciela lub zarządcy w przypadku, gdy nieprawidłowości nie zostaną usunięte),
- 25.6.2015 r. (m.in. doprecyzowanie zadania kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego w zakresie stosowania wyrobów budowlanych przy wykonywaniu robót budowlanych; uściślono ustawowe zadania i obowiązki organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w zakresie kontroli stosowania wyrobów przy wykonywaniu robót budowlanych),
- 24.7.2015 r. (wskazanie m.in. sytuacji, w których roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę albo zgłoszenia).
- W publikacji można znaleźć odpowiedzi na problemy związane np. z tematyką praw i obowiązków uczestników procesu budowlanego, postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych, utrzymania obiektów budowlanych, organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego; przepisów karnych w zakresie Prawa budowlanego, odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.
- Komentarz uwzględnia orzecznictwo i dorobek doktryny, omawia Prawo budowlane na tle innych przepisów prawnych, dzięki czemu daje rozwiązania wielu zagadnień prawnych z tej dziedziny.
- Stanowi nieodzowną pomoc dla pracowników organów administracji publicznej (administracji architektoniczno-budowlanej) – zarówno rządowej (urząd wojewódzki), jak i samorządowej (starostwo, miasto na prawach powiatu, okręgowe urzędy górnicze w dziedzinie górnictwa).
Fragment tekstu z komentarza:
Komentowany przepis (art. 38 ustawy Prawo budowlane) reguluje obowiązek prowadzenia wykazu (rejestru) decyzji o pozwoleniu na budowę. Z obowiązkiem prowadzenia rejestru związany jest obowiązek przesyłania decyzji o pozwoleniu na budowę organom, które rejestr ten prowadzą.
Artykuł 38 ust. 1 oznacza, że organ, który wydał pozwolenie na budowę – a może nim być starosta, wojewoda, a w niektórych wypadkach GINB, przesyła odpis tej decyzji właściwemu ze względu na miejsce inwestycji wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) albo innemu organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, lub też organowi, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, albo pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i 23a ustawy z 21.3.1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 934 ze zm.).
Koresponduje to z obowiązkiem wyrażonym w art. 67 ust. 1 ZagospPrzestrzU, w myśl którego wójt, burmistrz albo prezydent miasta prowadzi rejestr wydanych decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Zgodnie natomiast z art. 57 ZagospPrzestrzU, wójt, burmistrz albo prezydent miasta prowadzi rejestr wydanych decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu powiatowym i gminnym, marszałek województwa prowadzi rejestr tych decyzji, o ile inwestycja celu publicznego w niej ustalona ma znaczenie krajowe bądź wojewódzkie, natomiast wojewoda – na terenach zamkniętych.
Rejestr tych decyzji, jak również rejestr decyzji o pozwoleniu na budowę mają umożliwić organom prawidłowe wypełnianie obowiązków ustawowych. Stosownie bowiem do brzmienia art. 65 ust. 1 pkt 1 ZagospPrzestrzU, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę.
Zobacz także:
- Prowadzenie książki obiektu budowlanego
- Przebudowa stanowiska postojowego w garażu
- Czy organ architektoniczno-budowlany przed wydaniem decyzji o pozwolenie na budowę może żądać wypisu z KRS?
- Czynności poprzedzające rozpoczęcie użytkowania obiektu budowlanego
- Konsekwencje odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego
Więcej o prawie budowlanym znajdziesz w module Budownictwo, architektura i urbanistyka >>