Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II zawiera wyjaśnienia do art. 450–1088.
- Szczegółowe omówienie zagadnień poświęconych:
- wykonywania zobowiązań i skutków ich niewykonania,
- potrącenia,
- odnowienia,
- zwolnienia z długu,
- zmiany wierzyciela lub dłużnika,
- ochrony wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika,
- umów nazwanych (m.in. sprzedaż, zamiana, najem, dzierżawa, pożyczka, zlecenie),
- prawa spadkowego (zostały omówione zagadnienia takie jak: forma testamentu, zapis i polecenie, stwierdzenie nabycia spadku lub przedmiotu zapisu windykacyjnego, poświadczenie dziedziczenia i ochrona spadkobiercy, odpowiedzialność za długi spadkowe, wspólność majątku spadkowego i dział spadku, umowy dotyczące spadku).
- Wydanie 9 to dla Czytelnika cenny przegląd zmian wprowadzonych do Kodeksu cywilnego m.in. ustawami:
- o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629), regulującej m.in. zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który wykonywał we własnym imieniu działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa;
- o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2361) dotyczące transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2015/2302/UE z 25.11.2015 r. w celu poprawy funkcjonujących rozwiązań prawnych, w szczególności w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie usług turystycznych;
- o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933) dotyczące odpowiedzialności solidarnej inwestora i podwykonawcy.
- Dzięki wsparciu praktycznie opracowanych treści zawartych w Komentarzu Czytelnik zyskuje:
- argumenty do obrony własnych racji: najnowsze orzecznictwo z danego tematu, pozwalające na sprawdzenie najnowszej linii orzeczniczej,
- omówienia wybitnych specjalistów z danego tematu oraz poglądy doktryny w danej materii: zawiera odniesienia do poglądów wyrażonych w innych pozycjach literatury.
Fragment tekstu z komentarza:
Art. 10381 [Kontynuacja działalności przedsiębiorstwa] (wchodzi od 25.11.2018)
W przypadku gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo, dział spadku obejmuje to przedsiębiorstwo z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia kontynuacji prowadzonej przy jego wykorzystaniu działalności gospodarczej, chyba że spadkobiercy oraz małżonek spadkodawcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, nie osiągnęli porozumienia co do kontynuacji tej działalności.
- Wskazówka dla sądu. W nowym przepisie art. 10381 znalazła się wskazówka dla sądu dokonującego sądowego działu spadku, gdy jego składnikiem jest przedsiębiorstwo. Sąd w takim przypadku powinien dążyć do zapewnienia kontynuacji prowadzonej przy wykorzystaniu przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. Wymaga to jednak porozumienia spadkobierców i małżonka spadkodawcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie. Przedmiotem tego porozumienia ma być kontynuacja działalności przedsiębiorstwa.
- Zakres zastosowania wskazówki. Przepis art. 10381 dotyczy działu spadku zarówno w razie dziedziczenia ustawowego, jak i testamentowego. Odnieść go należy wyłącznie do sądowego działu spadku.
- Termin dla porozumienia spadkobierców i małżonka. Brak w omawianym przepisie wskazania terminu, w jakim porozumienie spadkobierców i małżonka co do kontynuacji działalności przedsiębiorstwa ma być osiągnięte. Wydaje się, że rozsądny (uzasadniony w danych okolicznościach) termin do osiągnięcia porozumienia nie tylko może, ale i powinien wyznaczyć sąd spadku.
Dopiero po upływie tego terminu i braku widoków na osiągnięcie porozumienia sąd spadku dokona działu spadku według zasad ogólnych.
Zobacz wybrane zagadnienia powiązane z art. powiązane z art. 450–1088 KC:
- Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej
- Dokumenty stanowiące opis przedmiotu zamówienia na roboty budowlane realizowane w formule „wybuduj” i „zaprojektuj i wybuduj” – dokumentacja projektowa i STWIORB oraz program funkcjonalno-użytkowy
- Dochodzenie zwrotu wynagrodzenia za wadliwe wykonane dzieło
- Wynagrodzenie za udostępnienie przez autora utworów do korzystania przez instytucję kultury
- Nieterminowa realizacja zamówienia niewynikająca z przyczyn leżących po stronie wykonawcy
- Zwiększenie zabezpieczenia należytego wykonania umowy
Więcej o zagadnieniach powiązanych z Kodeksem cywilnym znajdziesz w module Prawo cywilne, handlowe i gospodarcze>>