Pomysł na reformę, która pomoże sądom

Zanim oficjalne prace rozpocznie Społeczna Komisja Kodyfikacyjna, radcowie prawni zaczęli już przygotowywać konkretne pomysły. Część przygotował zespół pod kierownictwem Dariusza Sałajewskiego, byłego prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Jeszcze w lipcu zespół ma przedstawić kierownictwu KRRP drugi pakiet propozycji zmian. Tym razem mają dotyczyć postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Pakiet ma obejmować założenia zmian przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących postępowania rozpoznawczego. Zostały przygotowane, by zapobiegać przewlekłości postępowań, czyli służyć podejmowaniu przez sądy czynności bez nieuzasadnionej zwłoki, o czym mowa w art. 45 ust. 1 konstytucji.

Kolejny, trzeci już pakiet specjalny zespół ma opracować jeszcze przed końcem wakacji i ma on dotyczyć kognicji sądów. Założenia mają skupić się głównie na sprawach cywilnych.

Pierwszy pakiet – o opłatach sądowych w sprawach cywilnych – został ogłoszony kilka tygodni temu. Dziś są dwa główne rodzaje opłat: stosunkowa, czyli 5 proc. od żądanej kwoty, oraz opłaty stałe, pobierane w zależności od rodzaju sprawy – np. 50 zł od stwierdzenia nabycia spadku, 200 zł przy ustanowieniu drogi koniecznej, 600 zł w sprawie o rozwód czy 2000 zł przy rozwiązaniu spółki.

Radcowie proponują zaś po dwie–trzy opłaty dla spraw prostych i złożonych. Jeśli zaś chodzi o opłatę stosunkową, ma być ona pobierana w dwóch ratach. Na początku procesu opłata wstępna – w wysokości 2 proc. wartości sporu. Na końcu zaś sędzia wyznaczałby opłatę ostateczną, z tym że nie mogłaby przekraczać 5 proc. wartości sporu.

Autorzy opracowania proponują też, by opłaty od apelacji były niższe niż pobierane w pierwszej instancji (teraz są takie same), bo w tym przypadku zwykle wystarczy jedna rozprawa. Przewiduje się też, że z opłaty wstępnej z automatu zwolnione byłyby osoby fizyczne, które mają status uprawniający do korzystania z nieodpłatnej przedsądowej pomocy prawnej, m.in. korzystający z pomocy społecznej, weterani i kobiety w ciąży.

Propozycje zmian trafią do Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej. Powołano ją do życia na zakończenie Kongresu Prawników Polskich, który odbył się w Katowicach 20 maja.

Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, pytany o to, kiedy komisja zacznie działać, odpowiada:

– Trafiliśmy na okres wakacyjny, ale organizacyjnie jest prawie dopięta. Mamy przygotowany i zaakceptowany regulamin, jest projekt składu personalnego. Mam nadzieję, że merytorycznie zacznie działać już w sierpniu. Im szybciej, tym lepiej – mówi. Dodaje, że od kilku tygodni działa specjalna strona internetowa (krrp.pl/komisja), za pośrednictwem której wszyscy zainteresowani radcy mogą odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze, jak poprawić przepisy procedury cywilnej. Drugie, jaki przepis kodeksu postępowania cywilnego warto zmienić.

Ankiety będą analizowane. Na ich podstawie powstaną konkretne propozycje. Wszystko, by reforma była jak najlepsza.

—Agata Łukaszewicz
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności