W Dz.U. z 2024 r. pod poz. 1006 opublikowano ustawę z 14.6.2024 r. o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku.

Przede wszystkim to minister spraw wewnętrznych zapewnia współpracę i monitoruje działania służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa.

Więcej treści o ustroju i organizacji po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Właściwy wojewoda, po konsultacji ze służbami i podmiotami zaangażowanymi w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa z ministrem właściwym do spraw członkostwa RP w UE, opracowuje plany zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w odniesieniu do centralnych obiektów spotkań, w których będą odbywać się oficjalne wydarzenia związane z przewodnictwem z udziałem osób, posiadających status głowy państwa, szefa rządu lub ich zastępców, przewodniczącego parlamentu lub izby parlamentu, ministra spraw zagranicznych lub szefa organu UE. Plany opracowuje się dla każdego centralnego obiektu spotkań i każdy z nich powinien zawierać informacje wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy.

Ważne

Plany zabezpieczenia i porządku publicznego wojewoda przedłoży, nie później niż na 30 dni przed dniem rozpoczęcia oficjalnego wydarzenia, do wiadomości ministrom: spraw wewnętrznych, do spraw członkostwa RP w UE i zdrowia, a także komendantom i szefom służb wymienionych w art. 3 ust. 1 ustawy, w tym m.in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, ABW, SOP, właściwym zarządcom dróg.

Z ustawy wynika, że:

  • w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa, a także w celu zapobieżenia popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz wykrywania i ścigania ich sprawców Policja może przetwarzać informacje, w tym dane osobowe, o osobach lub podmiotach uczestniczących w oficjalnych wydarzeniach, o których mowa wyżej, lub współpracujących przy ich organizacji, także bez wiedzy i zgody tych osób lub podmiotów, zgodnie z art. 4 ustawy;
  • w celu realizacji tych zadań Policja, na wniosek organizatora oficjalnego wydarzenia może sprawdzić osoby lub podmioty współpracujące przy organizacji tego wydarzenia w zakresie możliwości stwarzania przez nie zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa, z tym że sprawdzenia tych osób lub podmiotów w zakresie stwarzania przez nie zagrożenia o charakterze terrorystycznym dokonuje ABW na wniosek Policji (zob. art. 5 ustawy);
  • jeżeli organizacja przewodnictwa wymaga zawarcia porozumienia z instytucjami lub organami UE, właściwy organ administracji publicznej zawiera odpowiednie porozumienie w celu zapewnienia obsługi działań związanych z organizacją przewodnictwa.

Ponadto:

  • do zamówień na roboty budowlane, dostawy lub usługi związane z przewodnictwem nie stosuje się przepisów PrZamPubl;
  • udzielając zamówień zamawiający: zamieszcza ogłoszenie o udzielanym zamówieniu w BIP, na swojej stronie podmiotowej, zapewnia przejrzystość postępowania i równe traktowanie podmiotów zainteresowanych realizacją zamówienia oraz uwzględnia okoliczności mogące mieć wpływ na jego udzielenie i dokonuje innych czynności wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy;
  • osoby wykonujące po stronie zamawiającego czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia podlegają wyłączeniu, jeżeli ubiegają się o udzielenie zamówienia, a także gdy wystąpią okoliczności wymienione w art. 8 ust. 3 ustawy (m.in. w razie małżeństwa, pokrewieństwa lub powinowactwa, prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu itd.);
  • CBA sprawuje kontrolę zamówień w zakresie ewentualnych zagrożeń dla prawidłowego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia lub prawidłowej jego realizacji, na zasadach określonych w art. 9 ustawy;
  • zamawiający niezwłocznie przekazuje Szefowi CBA informacje o wszczynanych postępowaniach o udzielenie zamówienia, a także o udzielonych zamówieniach.
System Legalis Administracja – kompleksowe wsparcie każdego urzędnika. Wypróbuj! Sprawdź
Ważne

Szef CBA niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia przekazania informacji informuje zamawiającego o zagrożeniach dla prawidłowego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia lub prawidłowej jego realizacji, a zamawiający podejmuje działania zmierzające do zabezpieczenia interesu ekonomicznego państwa i niezwłocznie informuje Szefa CBA o podjętych działaniach zaradczych.

Ponadto, czas służby funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, ABW i SOP oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej pełniących służbę w trakcie przewodnictwa i realizujących zadania bezpośrednio związane z zapewnieniem bezpieczeństwa oficjalnych wydarzeń może przekraczać 40 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku. W zamian za czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo funkcjonariuszom i żołnierzom takim przysługuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego rekompensata pieniężna, którą wypłaca się ze środków budżetu państwa w ciągu 90 dni od dnia zakończenia przewodnictwa.