Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla urzędników, geodetów, urbanistów i prawników zajmujących się problematyką gospodarki nieruchomościami, w tym tworzeniem działek gruntu dla przedsięwzięć inwestycyjnych.
- Poradnik pozwoli lepiej poznać zasady podziałów, scaleń i rozgraniczeń nieruchomości. Ułatwi sporządzanie uchwał o scaleniu i podziale nieruchomości (charakter prawny uchwały o scaleniu i podziale, zakres treści uchwały o scaleniu i podziale, skutki prawne uchwały o scaleniu i podziale, opłata adiacencka).
- W zakresie ewidencji gruntów i budynków urzędnicy mogą dowiedzieć się więcej o pojęciu granicy nieruchomości i jej rodzajach; przedmiocie, celu i rodzajach rozgraniczenia nieruchomości; wznawianiu, przyjmowaniu i ustaleniach przebiegu granicy, rozgraniczeniu administracyjnym, ugodzie rozgraniczeniowej, rozgraniczeniu sądowym, wznowieniu znaków granicznych.
Fragment tekstu z poradnika:
Uchwała o scaleniu i podziale jest aktem rady gminy, kończącym postępowanie scaleniowo-podziałowe. Stanowi dokumentowy efekt scalenia i podziału. W przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami nie określono jednak statusu prawnego tej uchwały, tak jak dla przykładu w przypadku uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wskazując w art. 14 ust. 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, że uchwała ta jest aktem prawa miejscowego. Nie budzi jednak wątpliwości fakt, że uchwała o scaleniu i podziale nieruchomości jest aktem z zakresu administracji publicznej. O takim charakterze nie przesądza oczywiście jej przedmiot – tym bowiem są nieruchomości i ich podział na działki gruntu oraz ukształtowanie ich granic według parametrów określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To, że omawiana uchwała jest aktem z zakresu administracji publicznej, wynika natomiast z władczego charakteru zamieszczonych w niej rozstrzygnięć, niemających charakteru cywilnoprawnego, oraz z faktu, że jest ona podejmowana w procedurze prawnie uregulowanej przez organ dysponujący w tym względzie władztwem publicznym, wykonywanym w ramach scalenia i podziału nieruchomości, jako zadania publicznego należącego do właściwości gminy, a nie w ramach uprawnień właścicielskich mających wynikać z woli rady w sferze cywilnoprawnej.
Zobacz także: