Już w marcu ogłoszone miały zostać założenia tzw. Nowego Polskiego Ładu. W związku z wybuchem kolejnej fali epidemii koronawirusa, konwencja programowa partii rządzącej została jednak odwołana i do dnia dzisiejszego nie poznaliśmy szczegółów planowanych zmian w systemie podatkowym.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, Nowy Ład ma stanowić ramy szeroko zakrojonego planu gospodarczego, który będzie odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Według nieoficjalnych informacji, Nowy Ład zakłada m.in. zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 7% PKB, rozszerzenie zerowego CIT-u na wszystkie spółki, czy też wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców.

Zmiany w systemie podatkowym

Według pierwotnych doniesień medialnych, wdrożenie Nowego Ładu miało też doprowadzić do zmian w polskim systemie podatkowym. Jako jedną z najbardziej istotnych zmian wskazywano na zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu aż 30 tys zł.

Do informacji tej w ostatnim czasie odniósł się jednak sam Premier Mateusz Morawiecki, sugerując, że rozmiary tej podwyżki mogą wcale nie być aż tak duże, wspomniał o rozważanych opcjach: 8000 zł, 10 000 zł, 15 000 zł.

W aktualnym stanie prawnym kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł, ale jedynie dla nielicznej grupy najmniej zarabiających podatników. Dla większości Polaków kwota wolna od podatku nie zmieniła się jednak od wielu lat i wynosi zaledwie 3091 zł.

Niezależnie od ostatecznej skali podwyżki, otwartym pozostaje pytanie, czy zwiększona kwota wolna od podatku obowiązywać będzie w równym stopniu wszystkich podatników, czy też będzie maleć wraz ze wzrostem dochodu. Niewiadomą pozostaje również data wprowadzenia wyższej kwoty wolnej.

Zapowiadana przez rząd rewolucja podatkowa w ramach Nowego Ładu, ma stanowić także rozbudowę polityki prorodzinnej państwa. W tym kontekście kolejny wraz wspomina się o propozycji tzw. ilorazu rodzinnego, czyli wspólnego rozliczenia podatkowego nie tylko z małżonkiem, ale również ze wszystkimi dziećmi.

Planowane terminy

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami rządu, założenia Nowego Ładu mają zostać oficjalnie przedstawione w połowie maja.

Źródło:

zus.pl