Pomysł dotychczasowego resortu rozwoju znalazł się w jednym z projektów ustaw tworzących tzw. konstytucję dla biznesu. Jeśli firma poniesie straty, to w kolejnym roku będzie można je rozliczyć do kwoty 5 mln zł.

Takie rozwiązanie może w niektórych sytuacjach dawać większe korzyści niż dzisiejsze przepisy PIT i CIT. Pozwalają one rozliczać stratę w ciągu kolejnych pięciu lat, przy czym w pierwszym roku nie można obniżyć przychodu o więcej niż połowę kwoty straty. Jeśli zatem strata w ciągu roku wyniosła np. 6 mln zł, to w kolejnym można rozliczyć 3 mln zł. Proponowana zmiana znacznie podniosłaby pułap rozliczenia, o ile oczywiście firma osiągnęłaby wysoki przychód.

Zdaniem doradcy podatkowego Pawła Satkiewicza propozycja jest interesująca, zwłaszcza dla nowo zakładanych firm technologicznych, mających szansę osiągnąć duży przychód już w drugim roku działalności. Sformułowanie przepisu budzi jednak wątpliwości.

– Nie jest jasne, jak można będzie rozliczyć stratę, jeśli przekroczy 5 mln zł. Nie wiadomo, czy da się stosować nowy sposób rozliczenia łącznie z tradycyjnym – wskazuje ekspert.

Podobne wątpliwości miały różne organizacje gospodarcze opiniujące projekt, np. Polska Izba Spedycji i Logistyki. Z kolei Kasa Krajowa SKOK zaproponowała zmianę umożliwiającą rozliczenie 5 mln zł straty w pierwszym roku, a w następnych – 50 proc.

– Na razie wygląda to na przepis stworzony głównie do celów propagandowych. Mam nadzieję, że ten źle opracowany projekt zostanie poprawiony – mówi Paweł Satkiewicz.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne