Niedopracowany pomysł z pięciomilionową stratą

Pomysł dotychczasowego resortu rozwoju znalazł się w jednym z projektów ustaw tworzących tzw. konstytucję dla biznesu. Jeśli firma poniesie straty, to w kolejnym roku będzie można je rozliczyć do kwoty 5 mln zł.

Takie rozwiązanie może w niektórych sytuacjach dawać większe korzyści niż dzisiejsze przepisy PIT i CIT. Pozwalają one rozliczać stratę w ciągu kolejnych pięciu lat, przy czym w pierwszym roku nie można obniżyć przychodu o więcej niż połowę kwoty straty. Jeśli zatem strata w ciągu roku wyniosła np. 6 mln zł, to w kolejnym można rozliczyć 3 mln zł. Proponowana zmiana znacznie podniosłaby pułap rozliczenia, o ile oczywiście firma osiągnęłaby wysoki przychód.

Zdaniem doradcy podatkowego Pawła Satkiewicza propozycja jest interesująca, zwłaszcza dla nowo zakładanych firm technologicznych, mających szansę osiągnąć duży przychód już w drugim roku działalności. Sformułowanie przepisu budzi jednak wątpliwości.

– Nie jest jasne, jak można będzie rozliczyć stratę, jeśli przekroczy 5 mln zł. Nie wiadomo, czy da się stosować nowy sposób rozliczenia łącznie z tradycyjnym – wskazuje ekspert.

Podobne wątpliwości miały różne organizacje gospodarcze opiniujące projekt, np. Polska Izba Spedycji i Logistyki. Z kolei Kasa Krajowa SKOK zaproponowała zmianę umożliwiającą rozliczenie 5 mln zł straty w pierwszym roku, a w następnych – 50 proc.

– Na razie wygląda to na przepis stworzony głównie do celów propagandowych. Mam nadzieję, że ten źle opracowany projekt zostanie poprawiony – mówi Paweł Satkiewicz.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności