Momentem udzielenia zamówienia (zawarcia umowy) w okolicznościach opisanych w pytaniu (w przypadku zamówienia o wartości poniżej 130 000 zł) będzie moment zaakceptowanie oferty drukarni /zlecenie druku przez komórkę właściwą w zakresie realizacji zamówienia. W przypadku zamówień o wartości równej lub przekraczającej kwotę 130 000 zł do udzielenia zamówienia dochodzi w momencie zawarcia umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

W przypadku zamówień, do których stosuje się przepisy Prawa zamówień publicznych momentem udzielenia zamówienia jest zawarcie umowy w formie pisemnej. Umowa musi być zawarta w tej formie pod rygorem nieważności. Brak dochowania formy oznacza, że umowa jest nieważna, więc nie można w ogóle mówić o udzieleniu zamówienia. Jeśli mimo braku umowy w formie pisemnej doszło do wykonania umowy, to przyjąć należy, że wykonawca wykonywał świadczenie bezumowne, a zamawiający przyjmując takie świadczenie bezpodstawnie się wzbogacił.

Dla zamówień o wartości mniejszej niż 130 000 zł nie ma obowiązku zawierania umów w formie pisemnej pod rygorem nieważności, dlatego ustalenie momentu udzielenia zamówienia może nastręczać trudności. Z pomocą przychodzą przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 70 § 1 Kodeksu cywilnego w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane – w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.

W związku z tym momentem udzielenia zamówienia (zawarcia umowy) w okolicznościach opisanych w pytaniu będzie moment zaakceptowania oferty drukarni/zlecenie druku przez komórkę właściwą w zakresie realizacji zamówienia traktowany jako zaakceptowanie wcześniejszej oferty tej drukarni pozyskanej w ramach rozeznania rynku.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź