Nasza aplikacja to Wasz wirtualny portfel na dokumenty. Już dziś znajdziecie w niej mTożsamość, mPojazd, eRecepty, a uczniowie i studenci – mLegitymacje. 5 grudnia do tego zestawu dołączy mPrawo Jazdy.
Do pobrania od ręki
mObywatel naprawdę nieźle sobie radzi. Oto krótka kartka z kalendarza naszej aplikacji: w styczniu 2019 r. w swoich telefonach miało ją 171 976 osób, 1 stycznia tego roku – 892 335. Obecnie z mObywatela korzysta niemal 1,5 miliona Polaków. Jeśli nadal nie ma Was w tym gronie, warto to zmienić.
Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić. Jeśli jeszcze nie macie PZ-ta – w większości przypadków założycie go przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.
mobywatela, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można pobrać ze sklepu google play lub appstore. nasza aplikacja przyda wam się niezależnie od tego ile macie lat, gdzie mieszkacie i czym się zajmujecie. każdy znajdzie tam coś dla siebie.
kluczowym elementem mobywatela jest mtożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. dzięki profilowi zaufanemu mtożsamość korzysta z danych z rejestru dowodów osobistych. a to oznacza, że po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.
Zamiast dowodu
Zmtożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie. takich miejsc wciąż przybywa. to nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego.
Drugi ważny element mobywatela to mpojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy oc i karty pojazdu.
Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. a więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w centralnej ewidencji pojazdów (cep) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu oc pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia oc lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.
W mpojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer vin, termin badania technicznego. od teraz będziecie mieli je zawsze pod ręką.
Zdrowie i wygoda w telefonie
To nie wszystko, co czeka na was w wirtualnym portfelu. znajdziecie tam także erecepty. dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem qr.
Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer pesel (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. gotowe, recepta zrealizowana!
To nadal nie wszystko, co włożyliśmy do mobywatela. nieco młodsi użytkownicy znajdą tam także mlegitymację szkolną i mlegitymację studencką. to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.
Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mlegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni).

Ważne
Z wydawaniem mlegitymacji nie wiążą się żadne koszty. uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

Kolejna część naszej aplikacji to polak za granicą. podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Już 5 grudnia w mobywatelu pojawi się nie tylko mprawo jazdy, ale i licznik punktów karnych. dzięki niemu od ręki będziecie mogli sprawdzać, ile zarobiliście za drogowe przewinienia.
Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na www.gov.pl/mobywatel
************

materiał został przygotowany w ramach projektu „kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z programu operacyjnego polska cyfrowa 2014–2020. projekt jest realizowany przez ministerstwo cyfryzacji we współpracy z państwowym instytutem badawczym nask oraz centrum nauki kopernik.

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mamy-twoj-portfel