
- Od 9.6.2016 r. obowiązuje nowa tzw. ustawa kominowa, dotycząca zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Komenatrz obejmuje najnowsze zmiany, które wprowadza nowa ustawa, w stosunku do poprzednio obowiązującej z 3.3.2000 r., oraz prezentuje zależności pomiędzy nimi.
- Publikacja będzie przydatnym narzędziem dla praktyków, zajmujących się obsługą prawną podmiotów objętych zakresem komentowanych ustaw. Obszerny zakres komentarza ułatwi pracę pracownikom spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa lub spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
- W komentarzu znajduje się kompleksowe omówienie zagadnień dotyczących, m.in.: wysokości wynagrodzenia, nagród rocznych, odpraw, świadczeń dodatkowych członków organów zarządzających, organów uprawnionych do ustalania wynagrodzenia, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz kosztów uchwały w sprawie wynagrodzeń.
Fragment tekstu z poradnika:
Art. 12 [Odprawa]Zobacz także:
W razie odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej będącej podstawą zatrudnienia przez podmiot zatrudniający, z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia, osobom określonym w art. 2 może być przyznana odprawa w wysokości nie wyższej niż trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego.
1. Prawo do odprawy. Prawo do odprawy może być przyznane na wypadek odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej będącej podstawą zatrudnienia przez podmiot zatrudniający, z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia. Tytuł do odprawy nie wynika sam przez się z przepisów ustawy – ustawa upoważnia do przyznania odprawy w drodze umowy. W wyroku SN z 6.2.2007 r. (II PK 187/06, MoPr 2007, Nr 7, s. 336) zasadnie wywiedziono, że: „art. 12 ustawy z 3.3.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi nie ustanawia prawa podmiotowego do odprawy, lecz tylko zezwala na przyznanie odprawy w odpowiednich umowach z zakreśleniem górnej granicy odprawy i z wykluczeniem sytuacji naruszenia podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia”. Podobnie w wyroku SN z 29.4.2005 r. (III PK 108/04, OSNP 2005, Nr 23, poz. 370) uznano, że komentowany przepis „nie stanowi samoistnej podstawy nabycia prawa do odprawy”. Prawo do odprawy może zostać przyznane uprawnionemu ex ante, ale także i ex post.
2. Zakres podmiotowy prawa do odprawy. Prawo do odprawy odnosi się do wszystkich osób fizycznych objętych WynKierPodmPrawnU.
3. Wysokość odprawy. Odprawa może być przyznana w wysokości nie wyższej niż trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego danej osoby fizycznej. W wyroku SN z 7.5.2013 r. (II PK 260/12, OSNP 2014, Nr 2, poz. 23) wyrażono trafny pogląd, że: „postanowienie porozumienia stron rozwiązującego umowę o pracę (art. 30 § 1 pkt 1 KP), przyznające pracownikowi odprawę (…) w zakresie przewyższającym limit (…), jest nieważne z mocy prawa”.
4. Negatywna przesłanka wypłaty odprawy. W wyroku SN z 11.7.2006 r. (I PK 9/06, OSNP 2007, Nr 13–14, poz. 193) trafnie przyjęto, że: „naruszenie podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia stanowi negatywną przesłankę przyznania odprawy, o której mowa w art. 12 ustawy z 3.3.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (…), niezależnie od podstawy rozwiązania stosunku pracy lub innego stosunku zatrudnienia osoby kierującej”.
- Dodatkowe ograniczenia wysokości wynagrodzeń pracowników samorządowych
- Ograniczenie wysokości wynagrodzenia kadry zarządzającej instytucji kultury
- Nagroda roczna dla kadry zarządzającej instytucji kultury
- Pracownicy zarządzający
Więcej o wynagrodzeniach znajdziesz w module Kadry i płace >>