Przy nieprzerwanym prowadzeniu działalności w zakresie zbierania odpadów na podstawie nowego zezwolenia – przy niezmiennej formie zabezpieczenia roszczeń – brak jest podstaw do złożenia wniosku o jego zwrot. Nie ma zatem potrzeby wydawania kolejnego postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń – bo ustanowione będzie utrzymane.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Odsetki od depozytu mogą być natomiast zwrócone na wniosek posiadacza odpadów (po potrąceniu kosztów obsługi rachunku bankowego, na którym depozyt jest przechowywany) po zakończeniu roku kalendarzowego, za który przysługują, w terminie 14 dni od dnia złożenia takiego wniosku.

Stosownie do art. 226a ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: OdpadyU) − w okresie do 31.12.2025 r. zezwolenie na zbieranie odpadów nie wygasa ze względu na upływ czasu, na jaki zostało wydane, jeżeli posiadacz odpadów w terminie nie później niż trzy miesiące przed upływem tego czasu złoży wniosek o wydanie nowego zezwolenia. Dotychczasowe zezwolenie, jak stanowi art. 226a ust. 2 pkt 1 OdpadyU, wygasa w dniu następującym po dniu, w którym nowe zezwolenie stało się ostateczne.

W opisanym wyżej przypadku posiadacz odpadów jest zobowiązany do utrzymania zabezpieczenia roszczeń przez okres obowiązywania zezwolenia na zbieranie odpadów i po zakończeniu jego obowiązywania − do czasu uzyskania ostatecznej decyzji o zwrocie zabezpieczenia roszczeń, o której mowa w art. 48a ust. 18 OdpadyU (art. 226a ust. 3 OdpadyU).

Działając na podstawie art. 48a ust. 18 OdpadyU właściwy organ orzeka, na wniosek posiadacza odpadów, w drodze decyzji, o zwrocie zabezpieczenia roszczeń w formie depozytu wraz z odsetkami lub o zwrocie gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub polisy ubezpieczeniowej:

1) jeżeli odmówił wydania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów;

2) jeżeli zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów wygasło z powodu, o którym mowa w art. 48 pkt 4 OdpadyU (jeżeli podmiot objęty zezwoleniem nie rozpoczął działalności objętej zezwoleniem w terminie roku od dnia, w którym zezwolenie stało się ostateczne), albo

3) w przypadku wykonania przez posiadacza odpadów wszystkich obowiązków związanych z usunięciem oraz zagospodarowaniem odpadów i usunięciem negatywnych skutków w środowisku lub szkód w środowisku w rozumieniu ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie;

4) w przypadku wydania ostatecznego postanowienia o zmianie formy zabezpieczenia roszczeń.

Żaden z wymienionych wyżej przypadków uzasadniających zwrot zabezpieczenia roszczeń nie odpowiada sytuacji, w której posiadacz odpadów kontynuuje prowadzoną działalność w zakresie zbierania odpadów na podstawie nowego zezwolenia, nie zmieniając przy tym formy zabezpieczenia roszczeń.

W analizowanym przypadku nie znajduje zastosowania także art. 48a ust. 8 OdpadyU, w myśl którego w przypadku zmiany okoliczności faktycznych mających wpływ na wysokość określonego zabezpieczenia roszczeń lub jego formę, podmiot jest obowiązany do złożenia wniosku o zmianę formy lub wysokości zabezpieczenia roszczeń. Zmiana następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ważne

Zgodnie z postanowieniami art. 48a ust. 11 OdpadyU posiadacz odpadów jest obowiązany utrzymywać ustanowione zabezpieczenie roszczeń przez okres obowiązywania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów i po zakończeniu obowiązywania tych zezwoleń, do czasu uzyskania ostatecznej decyzji o zwrocie zabezpieczenia roszczeń, o której mowa w art. 48a ust. 18 OdpadyU.

Stosownie do art. 48a ust 16 OdpadyU odsetki od depozytu, po potrąceniu kosztów obsługi rachunku bankowego, na którym jest on przechowywany, są dopisywane do sumy depozytu i zwracane wraz z nim. Na wniosek posiadacza odpadów odsetki są zwracane po zakończeniu roku kalendarzowego, za który przysługują, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź