- Pozycja zwraca uwagę na kwestie obejmujące gospodarkę mieszkaniową, sprzedaż nieruchomości, a także czynności podejmowane przez JST w postępowaniach administracyjnych dotyczących nieruchomości, które objęte są głównie zakresem znowelizowanej we wrześniu 2017 r. ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.).
- Publikacja odpowiada praktycznie na pytania dotyczące gospodarki nieruchomościami w gminie, m.in.: jak prawidłowo powinny wyglądać uchwały rady gminy dotyczące różnych aspektów zbywania gminnych nieruchomości, oraz jaka jest rola organów gminy w kluczowych postępowaniach administracyjnych dotyczących nieruchomości.
- Poradnik wzbogacony został we wzory uchwał wraz z objaśnieniami, które w znacznym stopniu ułatwią pracę osobom odpowiedzialnym w JST za gospodarkę nieruchomościami.
Fragment tekstu z poradnika:
4. Uchwały w sprawie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego a realizacja celów gospodarki nieruchomościami
Bardzo ważnym, często wręcz kluczowym elementem wywierającym wpływ na gospodarkę nieruchomościami w gminie są gminne akty planowania przestrzennego. To treść wskazanych aktów, zwłaszcza studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz MPZP dyktują realne uwarunkowania gospodarki nieruchomościami. Ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w wielu miejscach do siebie nawiązują. Realne związki między gospodarką nieruchomościami a planowaniem przestrzennym zależą jednak od szczegółowych koncepcji i działań występujących w poszczególnych gminach.
Szczegółowy zakres MPZP został omówiony w osobnej publikacji. W tym miejscu warto jednak wskazać – zwłaszcza z perspektywy gospodarki nieruchomościami – na najczęściej występujące problemy i błędy, które mogą wystąpić w poszczególnych uchwałach.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 PlanZagospU ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Zobacz także:
- Przesunięcie terminu zawarcia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości
- Procedura udostępniania nieruchomości w gminie trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 124b)
- Uchwała rady miejskiej o bezprzetargowym najmie nieruchomości stanowiącej jej własność
- Rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego przed terminem określonym w umowie
Więcej o zbywaniu nieruchomości przez JST znajdziesz w module Gospodarka nieruchomościami >>