Gigant odpiera zarzuty dotyczące naruszenia prywatności użytkowników

Skarga do CNIL

France Digitale sformułowała swoje zarzuty pod kątem spółki Apple w skardze złożonej do francuskiego organu ds. ochrony danych osobowych (CNIL). W jej treści organizacja wskazała, że praktyka spółki narusza przepisy o ochronie danych osobowych, gdyż nie uzyskuje ona zgód od użytkowników na wykorzystywania identyfikatorów urządzeń w celu prowadzenia określonych działań reklamowych. France Digitale wskazała również, że w jej ocenie plany giganta zobowiązania podmiotów trzecich do pozyskiwania zgód użytkowników na śledzenie ich działalności, narusza także zasady konkurencji.

Apple odpiera zarzuty

W ocenie spółki wszelkie zarzuty skierowane pod jej adresem przez France Digitale są bezzasadne i stanowią nieudolną próbę odwrócenia uwagi od praktyk stosowanych przez inne podmioty śledzące działania użytkowników. Gigant podkreślił, że użytkownicy jego oprogramowania mogą zrezygnować z przetwarzania danych osobowych w celu kierowania do nich spersonalizowanej reklamy. Co więcej, Apple zapewnił, że planowane wymogi dotyczące pozyskiwania zgód użytkowników będą w równym stopniu dotyczyły spółki, jak i podmiotów przetwarzających dane osobowe na jej zlecenie.

Inne organizacje też skarżą

W listopadzie 2020 r. austriacka organizacja zajmująca się ochroną prywatności (NOYB) również złożyła dwie skargi przeciwko Apple, oskarżając spółkę o obchodzenie unijnego prawa poprzez śledzenie zachowania użytkowników iPhone'ów w celach reklamowych, bez uzyskania ich uprzedniej zgody. W ocenie NOYB, dostarczone przez Apple narzędzie (Identifier for Advertisers) umożliwia dowolnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu iPhone śledzić zachowania użytkownika, na co unijne przepisy wymagają uzyskania jego uprzedniej zgody.

Źródło: https://www.mobileworldlive.com/featured-content/apps-home-banner/apple-hit-with-privacy-complaint-in-france
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności