Skarga do CNIL

France Digitale sformułowała swoje zarzuty pod kątem spółki Apple w skardze złożonej do francuskiego organu ds. ochrony danych osobowych (CNIL). W jej treści organizacja wskazała, że praktyka spółki narusza przepisy o ochronie danych osobowych, gdyż nie uzyskuje ona zgód od użytkowników na wykorzystywania identyfikatorów urządzeń w celu prowadzenia określonych działań reklamowych. France Digitale wskazała również, że w jej ocenie plany giganta zobowiązania podmiotów trzecich do pozyskiwania zgód użytkowników na śledzenie ich działalności, narusza także zasady konkurencji.

Apple odpiera zarzuty

W ocenie spółki wszelkie zarzuty skierowane pod jej adresem przez France Digitale są bezzasadne i stanowią nieudolną próbę odwrócenia uwagi od praktyk stosowanych przez inne podmioty śledzące działania użytkowników. Gigant podkreślił, że użytkownicy jego oprogramowania mogą zrezygnować z przetwarzania danych osobowych w celu kierowania do nich spersonalizowanej reklamy. Co więcej, Apple zapewnił, że planowane wymogi dotyczące pozyskiwania zgód użytkowników będą w równym stopniu dotyczyły spółki, jak i podmiotów przetwarzających dane osobowe na jej zlecenie.

Inne organizacje też skarżą

W listopadzie 2020 r. austriacka organizacja zajmująca się ochroną prywatności (NOYB) również złożyła dwie skargi przeciwko Apple, oskarżając spółkę o obchodzenie unijnego prawa poprzez śledzenie zachowania użytkowników iPhone’ów w celach reklamowych, bez uzyskania ich uprzedniej zgody. W ocenie NOYB, dostarczone przez Apple narzędzie (Identifier for Advertisers) umożliwia dowolnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu iPhone śledzić zachowania użytkownika, na co unijne przepisy wymagają uzyskania jego uprzedniej zgody.

Źródło: https://www.mobileworldlive.com/featured-content/apps-home-banner/apple-hit-with-privacy-complaint-in-france