- Omówienie zmian dotyczących regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasad administrowania tego funduszu, które weszły w życie 1.1.2017 r.
- Kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych z, m.in.: tworzeniem regulaminu ZFŚS, zasadami administrowania, obowiązkami stosowania równych świadczeń dla pracowników i emerytów zakładu, sposobem ustalania kwoty odpisu rocznego i jej wyrównywania na zakończenie roku.
- Pozycja ułatwi prowadzenie spraw związanych z administrowaniem środkami z funduszu świadczeń socjalnych. W szczególności pomocny będzie podział tematyki na rozdziały dotyczące poszczególnych świadczeń, liczne wzory i rozwiązania praktycznych problemów. Poradnik przeznaczony dla specjalistów zajmuących się funduszami socjalnymi w zakładach oraz księgowych.
Fragment tekstu z poradnika:
Rozdział IV. Ustalenie regulaminu gospodarowania ZFŚS
Podstawę prawną do ustanowienia regulaminu ZFŚS jako wewnątrzzakładowego aktu normatywnego zawiera przepis art. 8 ust. 2 FundŚwSocjU. Oparcie regulaminu na ustawie stanowi o uznaniu go za źródło prawa pracy w rozumieniu art. 9 KP. W regulaminie tym konkretyzowane są zasady gospodarowania środkami funduszu, przeznaczania tych środków na różne rodzaje działalności socjalnej i przyznawania indywidualnych świadczeń socjalnych.
Ważne Regulamin jest podstawą gospodarowania środkami ZFŚS niezależnie od tego, czy pracodawca tworzy fundusz obowiązkowo (ze względu na zatrudnianie odpowiedniej liczby pracowników lub na podstawie wniosku zakładowej organizacji związkowej), czy też dobrowolnie.
Opracowanie regulaminu poprzedzane jest zwykle rozeznaniem potrzeb socjalnych potencjalnych beneficjentów (np. przy pomocy anonimowej ankiety) oraz oszacowaniem wielkości środków będących w dyspozycji funduszu. Za zgodność treści regulaminu z przepisami prawa odpowiada pracodawca.
Orzecznictwo Pracodawca, jako podmiot uprawniony do wydania regulaminu i ustalenia jego treści (choć po uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielem załogi), jest także z tego tytułu odpowiedzialny za zgodność regulaminu z ustawą (wyrok SN z 20.8.2001 r., I PKN 579/00, OSNAPiUS 2003, Nr 14, poz. 331).
Zobacz także:
- Rezygnacja z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
- Opodatkowanie świadczeń urlopowych wypłaconych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
- Ograniczenie wieku dzieci korzystających z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do 14 lat
- Zakładowy funduszu świadczeń socjalnych w instytucji kultury