Liczba osób pobierających emerytury to 6 mln 41 tys. W tej grupie 3 mln 657 tys. to kobiety. Przeciętna miesięczna wysokość emerytury dla kobiety to 2248, 47 zł.

Najwyższa emerytura dla kobiety to 26 856 zł. Kobieta, która ją otrzymuje, przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Jej staż pracy to 61 lat. Zgromadzony kapitał wynosi 1 mln 800 tys. zł. Z kolei mężczyzna otrzymuje najwyższe świadczenie w wysokości 37 tys. zł. Jego staż pracy to 67 lat.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź

Według statystyk Polska ma jedną z najmniejszych luk płacowych w UE. Polki są również liderkami, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Z badań wynika, że jest to ich wybór. Statystycznie Polek jest więcej, niż Polaków (na 107 kobiet przypada 100 mężczyzn), poza tym kobiety żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Jednak Polacy coraz później Polacy decydują się na zawarcie małżeństwa, a także posiadanie dzieci.

Minister rodziny i polityki społecznej, zwróciła uwagę, że zatrzymanie i odwrócenie trendu niskiej dzietności jest bardzo poważnym wyzwaniem dla Polski na najbliższe lata.

Źródło:

zus.pl