Darowizny na walkę z koronawirusem od października nie korzystają z preferencji

Rząd wprowadzając tarcze antykryzysowe pozwolił, aby firmy i osoby prywatne mogły odliczyć darowiznę na rzecz przeciwdziałania COVID-19 od dochodu, co umożliwiało zapłatę niższego podatku. Możliwość odliczenia darowizn dotyczyła wsparcia przekazanego na rzecz podmiotów prowadzących działalność leczniczą, które zostały wymienione w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Preferencją podatkową zostały także objęte darowizny przeznaczane dla domów pomocy społecznej, noclegowni, czy schronisk dla osób bezdomnych oraz przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym komputery. Ulga obowiązywała na darowizny przekazane w okresie od 31 marca do 30 września br.

Darowizny przekazane po 30 września podlegają już ogólnym, nie tak korzystnym zasadom. Podatnicy będą mogli skorzystać jedynie z odliczenia darowizn dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Zainteresowane firmy będą mogły przekazać wsparcie np. fundacji. Przy czym płatnicy podatku CIT będą mogli odliczyć darowizny jedynie do wysokości 10 proc. dochodu, zaś płatnicy PIT – do 6 proc. dochodu. Bez zmian pozostaje kwestia VAT od darowizn. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do dnia odwołania stanu epidemii w Polsce darowizna niektórych wyrobów medycznych, testów diagnostycznych i środków ochrony indywidualnej objęta będzie 0 proc. stawką VAT.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności