Europejskiej Stowarzyszenie Samochodów opracowało raport dotyczący kompatybilności samochodów pod względem używania benzyny E10 (acea, E10 petrol Vehicle compatibility list 2021 uptade; https://www.acea.auto/files/E10_petrol_fuel-vehicle_compatibility_list-2021_update.pdf ). Wychodząc naprzeciw obywatelom, MKiŚ przygotowało wyszukiwarkę. Możemy w niej sprawdzić kompatybilność poszczególnych pojazdów z nowym paliwem. Wyszukiwarkę znajdziemy pod adresem www.e10.klimat.gov.pl. W przypadku, gdy nasz samochód nie jest dostosowany do benzyny E10, należy tankować droższe paliwo, o oznaczeniu 98.
W komunikacie z 5.12.23 r Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Poinformował, że wprowadzenie na rynek benzyny z zawartością biokomponentów (E10) nie wymaga zmiany koncesji udzielonej przez prezesa URE. Wyjaśniono tam, że benzyna silnikowa E10 posiada taki sam kod CN jak benzyna E5. Dlatego można ją sprzedawać i kupować na podstawie obecnie obowiązującej koncesji.
Celem wprowadzenia takiej zmiany jest ograniczenie wpływu sektora transportu publicznego na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie transport publiczny jest jednym z głównych powodów dużej emisji smogu. Uspokajający jest fakt, że w wielu krajach UE paliwo E10 sprzedawane jest od dawna i nie odnotowano lawiny awarii samochodowych, dodatkowo w Niemczech ta benzyna jest zauważalnie tańsza.
Źródło:
- www.gov.pl/web/klimat/paliwo-e11 (08.02.2024)
- https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/11533,Prezes-URE-informuje-obrot-paliwem-E10-nie-wymaga-zmiany-koncesji.html
- www.gov.pl/web/klimat/paliwo-e11
- Magazyn Auto-Świat https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowe-paliwo-e10-kiedy-bedzie-na-wszystkich-stacjach-odpowiedz-orlenu/bvmqzcj