Organem zarządzającym w rozumieniu ustawy, zobowiązanym do ustanowienia standardów ochrony małoletnich przed krzywdzenie, jest dyrektor szkoły lub placówki, lub jednostki do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni.
Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw wprowadza w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (dalej: PrzestSekU) zmiany polegające na obowiązku tworzenia tzw. standardów ochrony małoletnich. Zgodnie z wprowadzonym art. 22b PrzestSekU obowiązek wprowadzenia takich standardów ma każdy organ zarządzający jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1-8 ustawy – Prawo oświatowe (dalej: PrOśw) oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni.
Ustawodawca określając podmiot zobowiązany do wprowadzenia standardów posługuje się pojęciem „organu zarządzającego”. Ustawa nie zawiera definicji legalnej tego pojęcia, a zatem należy przez to rozumieć organ, który jednoosobowo lub kolegialne zarządza daną jednostką organizacyjną.
Przepisy PrOśw konsekwentnie dla jednostek samorządu terytorialnego prowadzący szkoły publiczne posługuje się pojęciem organu prowadzącego. Biorąc powyższe pod uwagę i przy domniemaniu racjonalności ustawodawcy, tych dwóch pojęć „organu zarządzającego” oraz „organu prowadzącego” nie należy utożsamiać.
W przypadku szkół i placówek publicznych, o których mowa w art. 2 pkt 1-8 PrOśw zgodnie z art. 68 ust. 1 PrOśw to dyrektor szkoły lub placówki kieruje działalnością szkoły lub placówki oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
W świetle powyższego należy przyjmować, że organem zarządzającym w rozumieniu PrzestSekU zobowiązanym do ustanowienia standardów ochrony małoletnich przed krzywdzenie, jest dyrektor szkoły.
Z uwagi na powyższe gmina (urząd gminy) nie ma obowiązku wprowadzania takich standardów, gdyż ewentualna obecność dzieci ma miejsce w jej jednostkach organizacyjnych i to one są zobligowane do posiadania stosownych procedur.