Ustawa z dnia 2.3.2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych na mocy zmienionego ustawą z dnia 9.12.2020 r. przepisu art. 15p i 15q umożliwiła radom gmin wprowadzenie, drogą uchwały za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 roku, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Jednocześnie w ten sam sposób rada gminy może przedłużyć wskazanym grupom przedsiębiorców terminy płatności rat podatku do nieruchomości w wybranych miesiącach pierwszego półrocza 2021 r., nie dłużej niż do dnia 31.12.2021 r. Ważne jest także spełnienie przesłanki pogorszenia płynności finansowej.
Przepisy aktów prawnych nie definiują pojęcia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, dlatego każdy przedsiębiorca może dobrowolnie intepretować swoją sytuację ekonomiczną. Wydaje się to być celowym zabiegiem ustawodawcy, umożliwiającym przedsiębiorcom dobrowolne ustalanie kryteriów. Klasycznymi przykładami negatywnych konsekwencji mogą być:
-
Spadek dochodów;
-
Ograniczenia prowadzenia działalności wprowadzane przez ustawodawcę;
-
Utrata płynności finansowej;
-
Ograniczenie zatrudnienia;