Zwolnienie udzielane jest pracownikowi na udział w pracach organów gminy. W ocenie autora, ryzykowne jest przyjęcie swobodnej możliwości odpracowania, jeżeli czas odpracowania prowadziłby do przekroczenia norm czasu pracy.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić radnego gminy z pracy zawodowej, aby umożliwić mu udział w pracach organów gminy. Oznacza to, że w każdym przypadku, gdy pracownik pełniący funkcję radnego przedstawi pracodawcy informację o konieczności udziału w pracach organów gminy, pracodawca ma obowiązek zwolnić go z pracy i nie może odmówić tego zwolnienia.

Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie dają prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia, a zatem jest to nieobecność usprawiedliwiona, lecz niepłatna. Na brak prawa do wynagrodzenia wskazał także SN w uchwale z dnia 10.5.1994 r. (I PZP 22/94). Zwolnienie to jest celowe, udzielane na podstawie przepisów ustawowych. Nie ma ono charakteru zwolnienia w celu załatwienia spraw osobistych w rozumieniu art. 151 § 2 Kodeksu pracy. W ocenie autora ryzykowne byłoby przyjęcie możliwości jego odpracowania w taki sposób, że czas odpracowania prowadziłby do przekroczenia norm czasu pracy. Choć niektórzy eksperci wskazują na taką możliwość, analiza powinna dotyczyć nie tylko samego faktu odpracowania, ale także rozliczania czasu pracy w związku z odpracowaniem. Wyjątkiem od zaliczenia do pracy w godzinach nadliczbowych jest czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego na pisemny wniosek pracownika w celu załatwienia spraw osobistych. W tym przypadku mamy do czynienia ze zwolnieniem udzielonym w celu udziału w pracach organów gminy. Przy bardzo szerokim rozumieniu pojęcia „sprawy osobiste” można by przyjąć, że obejmuje to wszystko, co nie jest sprawą służbową związana z danym stosunkiem pracy. Jednak nawet przy takiej interpretacji, nie można przyjąć, że sprawą osobistą jest sprawa objęta wprost określonym celem zwolnienia wskazanym w przepisach.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź