Zwierzęta muszą poczekać na zmiany

W czwartkowym bloku głosowań Sejm miał zaostrzyć kary za znęcanie się nad zwierzętami. Nieoczekiwanie do tego nie doszło. Chodzi o zmiany w ustawie o ochronie zwierząt i kodeksie karnym m.in. podwyższające z dwóch do trzech lat maksymalne kary pozbawienia wolności – za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli czyny te byłyby dokonywane „ze szczególnym okrucieństwem", górna granica kary miałaby zostać podniesiona z trzech do pięciu lat. Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma być też orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, na cel związany z ochroną zwierząt. Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, jej orzec. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1 tys. zł (minimalna to 500 zł). W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5 tys. do 10 tys. zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10 tys. do 20 tys. zł – zaledwie raz.

W trakcie głosowań nad ustawą na skutek wystąpienia Pawła Suskiego (PO) doszło do przerwy, a potem przerwania głosowania. Poszło o art. 38 ust. 6 mówiący o tym, że odebrane zwierzę, jeśli żyje, podlega zwrotowi po upływie okresu trwania zakazu posiadania zwierzęcia.

– Jeżeli zmaltretowane zwierzę zostanie odebrane oprawcy, sąd skaże go w orzeczeniu na trzyletni zakaz posiadania zwierząt, po upływie tego zakazu to zwierzę musi wrócić do oprawcy – tłumaczył poseł.

—Agata Łukaszewicz

etap legislacyjny: trzecie czytanie zostało przerwane
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności