Zwiększone kompetencje gmin w zakresie ochrony środowiska!

Nowelizacja ustawy z 16.4.2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1651 ze zm.) dotycząca zadrzewień to przede wszystkim przekazanie w ręce samorządów kompetencji w zakresie dbania o zieleń na ich terenie. Nie oznacza to jednak, że drzewa przestaną być chronione.

Nowelizacja umożliwia gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie. To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie - zaostrzyć je , aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.

Główny Konserwator Przyrody , Andrzej Szweda-Lewandowski stwierdził, że dzięki zmianom to gmina będzie decydować o tym, jakie przepisy odnośnie usuwania drzew i krzewów będą obowiązywały na jej terenie. Będzie też ponosić za to odpowiedzialność. Samorządy wiedzą, jakie mają obszary cenne przyrodniczo i będą mogły dostosować przepisy do tych wartości. Będą mogły wymagać nasadzeń zastępczych lub opłat, jeśli uznają to za stosowne .

Ważne
Projekt nowelizacji popiera Związek Gmin Wiejskich RP , który stwierdził, że obowiązujące przepisy są zbyt restrykcyjne, a gminy najlepiej wiedzą, jak dbać o zieleń na swoim obszarze. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności