ZUS chce i nie chce składek od ukraińskich kierowców

Co oddział, to inna decyzja. A firmy, którym odmówiono A1, pytają: czy za kierowcę przejeżdżającego przez UE mamy płacić składki w kilku państwach jednocześnie.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez pracowników wykonujących obowiązki na terenie kilku państw nie od dziś wywołuje spory. Ostatnio organizacje pracodawców zwróciły uwagę na problemy z uzyskiwaniem od ZUS zaświadczenia A1, dokumentu, który potwierdza podleganie polskiemu ustawodawstwu. Dzięki niemu za kierowców, bo to ich dotyczy problem, pracodawca nie musi opłacać składek w innych krajach UE. Jednak firmy, które zatrudniają obywateli państw nienależących do Unii, a więc w praktyce najczęściej Ukraińców, mają kłopot z uzyskaniem tego formularza.

Wszystkiemu winne są niejasne przepisy, które uzależniają możliwość wydania A1 od posiadania przez cudzoziemca legalnego miejsca zamieszkania w UE. Tylko co oznacza to miejsce zamieszkania?

Tego do końca nie wie nikt, nawet poszczególne oddziały ZUS różnie rozumieją to pojęcie. Z przepisów unijnych dowiemy się jedynie, że jest to ośrodek interesów życiowych pracownika, związany z czasem trwania i ciągłością pobytu, sytuacją rodzinną i mieszkaniową. To kategorie bardzo ocenne, które każdy może zinterpretować inaczej. Prowadzi to do dziwnej sytuacji, w której część obcokrajowców pracujących w tej samej firmie może otrzymać A1, a część nie, wszystko zależy od tego, który oddział ZUS rozpatrywał ich sprawę. A skutki braku tego zaświadczenia są jeszcze bardziej kuriozalne. Otóż kierowca, który w danym miesiącu przejeżdża przez kilka państw i dostarcza towar, powinien teoretycznie podlegać ubezpieczeniu w każdym z nich przez kilka dni.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności