Na platformie OnGeo.pl 30.6.2025 r. ukazał się bardzo szczegółowy raport nt. zaawansowania prac nad sporządzaniem gminnych planów ogólnych. Tryb opracowania oraz zasady uchwalania i stosowania tego nowego, obowiązkowego dokumentu planistycznego, określiła obszerna nowelizacja (ustawa z 7.7.2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1688 ze zm.)), obowiązująca od 24.9.2023 r.

Pomimo upływu już niemal 2 lat żadna spośród 2479 polskich gmin nie uchwaliła jeszcze planu ogólnego, a zaledwie 5% z nich opublikowało projekty tych planów, co oznacza, że są mniej więcej w połowie procedury planistycznej. Nadal nieco ponad 14% gmin nie przystąpiło w ogóle do sporządzenia tego planu. Natomiast niemal 81% gmin zgłosiło rozpoczęcie prac planistycznych, ale jest we wstępnej fazie procedury (zbierania wniosków, opiniowania lub uzgadniania), gdyż nadal nie opublikowało projektu planu ogólnego.

Od 1.7.2026 r. podstawą nowych inwestycji będą więc obowiązujące w tym dniu miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy, które zostaną wydane do końca 2025 r. (z zastrzeżeniem, że tylko te spośród tych decyzji, które zyskają walor prawomocności do 31.12.2025 r. będą bezterminowe, a wszystkie pozostałe będą obowiązywać przez 5 lat).

Szczegółowa analiza zaawansowania prac planistycznych znajduje się pod linkiem: https://blog.ongeo.pl/ile-gmin-opublikowalo-pog

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź